Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Skleník Tropicana

Skleník se představuje

Skleník Tropicana patří v České republice mezi největší a nejvyšší expoziční skleníky. Jeho výstavba začala v druhé polovině roku 2004 a ke kolaudaci došlo v prosinci roku 2005. Veřejnosti byl otevřen 1. 5. 2007. Osazování probíhalo zejména v roce 2006. Patronem našich skleníků je mayský bůh Yum Kaax, který je ochráncem lovné zvěře a planě rostoucích rostlin. Uctíván byl i jako bůh života, úspěchu a hojnosti. 

Vstupní hala (foyer)

Vstupní hala představuje určitý střih od evropské reality a odpoutání se od světa venku. Z významných prvků jmenujme bazének s Buddhovými prsty, krápníky dovezenými z vietnamského města Vinh a keramickou plastiku „Draků v bouřkových oblacích“ od teplického sochaře Milana Žofky. Součástí je voliéra s australským ptactvem a nechybí základní vybavení pro návštěvníky (prodejna suvenýrů, šatna, toalety). 

Xerický skleník

Seznamte se s rostlinami pouští, polopouští, savan, tropických poloopadavých a opadavých lesů. Ty všechny jsou vystaveny nedostatku vláhy (alespoň po část ročního období) a mnoho rostlin si v průběhu evoluce vyvinuly nejrůznější strategie, jak se s tím vyrovnat. 

Tropický skleník

Tropické oblasti pokrývají pouze 2 % celého zemského povrchu, ale nalezneme v nich až 50 % všech druhů žijících na Zemi. Vyvýšený pohled na tropický deštný les se vám naskytne z lávky, která vede nad paleotropickou částí. 

Subtropický skleník

Horské mlžné lesy nebo stálezelené lesy subtropických a temperátních oblastí jsou představovány v subtropickém skleníku. U vstupu se nachází malá expozice vzniku hnědého uhlí, jakási představa, jak vypadala krajina na Teplicku před 20 miliony lety. 

Skalničkový skleník

Vysoko položené oblasti v horách včetně alpínské zóny – to naleznete v našem nejnovějším skleníku, který byl vystavěn v roce 2018 a pro veřejnost otevřen 15. 6. 2021. Jeho součástí jsou horské rostliny z celého světa s důrazem na flóru Chile a Jižní Ameriky. 

Botanická zahrada Teplice © 2020