Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Vstupní hala

Vstupní hala (foyer) představuje střih od evropské reality a odpoutání se od světa venku. Jedná se o naše hlavní zázemí pro návštěvníky, kde naleznou prodejnu suvenýrů, toalety včetně těch bezbariérových, přebalovací pult a šatnu na odložení kabátů. Naše milé recepční jsou všem našim návštěvníkům k dispozici a neváhejte se jich v případě jakéhokoliv dotazu na né obrátit. Zpětnou vazbu můžete zanechat v knize přání a stížností. 

Co lze obdivovat ve vstupní hale? 

Prodejna suvenýrů

Odneste si vzpomínku na návštěvu botanické zahrady v podobě suvenýru, který si můžete prohlédnout v prosklené vitríně vedle recepce. Bližší informace o nabízeném sortimentu naleznete na samostatné stránce

Yum Kaax

Patronem našich skleníků je mayský bůh Yum Kaax, který je ochráncem lovné zvěře a planě rostoucích rostlin. Uctíván byl i jako bůh života, úspěchu a hojnosti. 

Bazének s Buddhovými prsty

Jedním z dominantních objektů vstupní haly je bazének s Buddhovými prsty, krápníky dovezenými z Vietnamského města Vinh. Originální jsou i červené mísy s doprovodnou zelení – šeflerou Schefflera leucantha a bambusy rodu Phyllostachys. Šefleru sbírali Jiří R. Haager a Jaroslav Dušek v roce 1976 ve vietnamském Tam Dao. 

Draci v bouřkových oblacích

Stěna naproti vchodu je krytá keramickou plastikou známého teplického sochaře Milana Žofky (1946–2018). Téma draků v bouřkových oblacích bylo inspirováno motivy z císařských hrobek dynastie Nguyen v Hué. 

Voliéra

Ve voliéře představujeme ptactvo pocházející z nám nejvzdálenějšího kontinentu – Austrálie. Holoubek diamantový (Geopelia cuneata) představuje drobnější zástupce řádu měkkozobých. Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je oblíbeným chovaným ptátem, její chov se datuje od první poloviny 19. století. 

Vitrína

PŘIPRAVUJEME pro vás! V roce 2023 ozdobí vstupní halu nová vitrína, ve které budeme vystavovat právě kvetoucí rostliny ze zázemí. Proto při každé vaší návštěvě se může stát, že uvidíte jinou skladbu rostlin. Těšit se můžete nejenom na právě kvetoucí orchideje, ale i cibuloviny, sukulenty a další zajímavé rostliny. 

Doprovodné výstavy

Vstupní halu zpestřují doprovodné výstavy na rozličná témata. Ať už se jednalo o výstavu fotografií, obrazů Základní umělecké školy v Teplicích, až po výstavu sklípkanů či zaměřenou na mexický svátek mrtvých Día de los Muertos. 

Tvořivé dny

Pravidelně pořádáme tři tvořivé dny, které zaplní vstupní halu a její nejbližší okolí našimi návštěvníky. Jedná se o jarní (velikonoční), podzimní (dušičkové) a vánoční tvořivé dny. 

Botanická zahrada Teplice © 2020