Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Kalendář kvetení

Chcete navštívit botanickou zahradu kvůli svým oblíbeným rostlinám? Rádi byste je viděli v květu při vaší návštěvě? Právě pro vás je ideální se podívat do našeho kalendáře kvetení, kdy vám představíme význačné skupiny rostliny a čas, kdy vykvétají. Období kvetení je orientační a závisí na klimatických podmínkách, které panují ten daný rok. Samozřejmě jsme tam nemohli zahrnout všechny rostliny, protože jejich seznam by mohl být nekonečný. 

Vilíny

Chladné počasí nezastaví kvetení vilínu prostředního. Jejich velké květy se otevírají v průběhu zimy a vydrží do prvních jarních dní. Navíc nádherně sladce voní. 

Kdy dorazit? prosinec-březen

Jarní cibuloviny

Bramboříky, sněženky a talovíny kvetou i pod sněhem. Později se k nim přidají krokusy a na skalce rozkvetou drobné kosatce, narcisy a tulipány. Nechybí ani záplava modřenců.

Kdy dorazit? únor-březen

Magnólie

Květy jako dlaň uchvátí na jaře snad každého návštěvníka. Věděli jste, že magnólie jsou tak trochu dinosaurové mezi rostlinami? 

Kdy dorazit? duben

Tulipány

V naší botanické zahradě nenaleznete jenom vyšlechtěné kultivary, ale i botanické tulipány z volné přírody. Rané kultivary začínají kvést nejdříve, a proto je nejlepší si návštěvu rozplánovat na delší časové období.

Kdy dorazit? polovina dubna-květen

Pěnišníky neboli rhododendrony

Věděli jste, že existuje přes 1000 druhů rhododendronů rozšířených po téměř celém světě? Královská zahradnická společnost (The Royal Horticultural Society) ve svém registru uvádí přes 28 000 kultivarů těchto nádherných keřů. 

Kdy dorazit? květen

Pivoňky

Pivoňky okouzlí každého návštěvníka. Ať už ty bylinné nebo ty dřevité. U nás je naleznete v sekcích věnovaných Asii a Středozemí. 

Kdy dorazit? květen

Skalničky

Jedna z rozsáhlých skalek lemuje náš skleník Tropicana, druhá se nachází v centrálním trávníků. Skalky jsou atraktivní po celý rok, takže je můžete obdivovat každý den v roce. 

Kdy dorazit? po celý rok, nejvíce rozkvetlé duben-červenec

Denivky

Jejich květ vydrží jen jediný den, ale naštěstí jich mají více a kvetou postupně. Denivky jsou rostliny typické pro začátek prázdnin. 

Kdy dorazit? konec června-červenec

Trvalky

Chcete vidět trvalkové záhony v plné parádě? Nejlepší dobou je letní období, kdy velká část (zejména severoamerických) druhů kvete naplno.

Kdy dorazit? červen-září hlavní sezóna, květen a říjen vedlejší sezóna

Letničky

Choulostivé letničky (a těch máme hodně) se vysazují po zmrzlých mužích v polovině května. Svoji krásu předvádějí zejména o prázdniny a kvetou až do prvních mrazů. Mexiko, Chile či jižní Afrika je tak dalším prázdninovým tipem. 

Kdy dorazit? červen-září

Podzimní cibuloviny

Symbolem podzimu jsou ocúny, jedovaté krásky s velkými květy, u kterých je dobré se vyvarovat dotyku. Věděli jste, že ocúny po opylení vytvoří semena umístěná v blízkosti podzemní cibule. Společně s listy se objeví na jaře. 

Kdy dorazit? září-říjen

Astry

Přijďte si užít prosluněný začátek podzimu do botanické zahrady a získejte inspiraci pro vlastní zahrádku. Astry a astřičky vykvétají od konce srpna až do listopadu a pro pěstování vyžadují vzdušné a osluněné místo. 

Kdy dorazit? září-listopad

Botanická zahrada Teplice © 2020