Ačkoliv se to tak nemusí na první pohled jevit, dne 1. října došlo v zásobních sklenících k zásadní události, která ovlivní budoucí vývoj celé botanické zahrady. Toho dne totiž byla podepsána smlouva o kompletní přestavbě těchto skleníků, jejichž studii jsme letos uveřejnili.
Celý proces tak začíná nabírat na obrátkách. Výběrové řízení pro vyhotovení projektu (jenž by měl být vypracován do devíti měsíců) vysoutěžila firma Salaba spol. s r.o. Předpokládané náklady z veřejné zakázky činí 3 109 458 Kč vč. DPH a pokud vše půjde podle plánu, samotná výstavba by mohla začít již za dva roky
Studio Apaté ve spolupráci s věhlasným studiem Olgoj Chorchoj, jež nedávno zhotovilo plány na nový edukační pavilon, navrhli projekt pro kompletní přestavbu zásobních skleníků tak, aby více vyhovovaly podmínkám a vizím moderní zahrady 21. století, tj. pro kvalitnější péči o vzácné nebo dokonce ohrožené druhy (potažmo kultivary) se zásobní skleníky (stejně jako skleníky výstavní) rozdělí do jednotlivých klimatických pásem. Rovněž jejich samotné rozměry budou mnohem větší, aby pojmuly potřebné množství opečovávaných rostlin. I materiál se zásadně obmění, neboť dosavadní technický stav zásadně neodpovídá potřebám zahrady.
Stojí za zmínku, že by tak Botanická zahrada Teplice měla skutečně nejmodernější skleníky napříč celou Českou republikou, neboť vedení se inspirovalo věhlasnými zahradami, jakými jsou ku příkladu Královské zahrady Kew v Londýně, se kterými se teplické zahradě podařilo navázat přátelské pracovní vztahy.
Na této výrazné a zároveň nezbytné změně v rámci infrastruktury zahrady se shodlo jak její vedení, tak její zřizovatel. Samo město předpokládá, že se výše celkové přestavby vyšplhá na 160 milionů Kč. A protože se jedná o opravdu důležitý projekt, podpis realizační smlouvy byl neméně důležitý. Vyzdvihuje to i skutečnost, že se této události zúčastnil kromě vedení zahrady i zástupci zřizovatele - první náměstek primátora Hynek Hanza a vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Teuschelová.
„Mám-li to říct v zahradnickém žargonu, tak jsme právě zasadili strom. Poroste pomalu a možná to nebude vždy pěkný pohled, ale až vyroste, budou se z něho radovat i další generace a veškeré naše úsilí se tak stonásobně zhodnotí,“ komentuje událost ředitel zahrady Petr Šíla, jenž byl jedním z iniciátorů celého projektu.
Do konce měsíce dubna plánuje zahrada připravit a vyhotovit veškeré podklady, aby mohla co nejdříve podat žádost o stavební povolení. Pokud tak učiní, již koncem roku 2025 bude vyhlášeno výběrové řízení s cílem vybrat zhotovitele samotné výstavby.