Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Lednová pozvánka do rozkvetlé zahrady

Rozkvetlý leden - Jasmín nahokvětý Fotka 1
Rozkvetlý leden - Jasmín nahokvětý
Rozkvetlý leden - Líska obecná Fotka 2
Rozkvetlý leden - Líska obecná
Rozkvetlý leden - Obdivujte umělecká díla ve venkovní expozici Fotka 3
Rozkvetlý leden - Obdivujte umělecká díla ve venkovní expozici
Rozkvetlý leden - Vilín prostřední Fotka 4
Rozkvetlý leden - Vilín prostřední
Rozkvetlý leden - Laelia autumnalis Fotka 5
Rozkvetlý leden - Laelia autumnalis
Rozkvetlý leden - Malvaviscus arboreus Fotka 6
Rozkvetlý leden - Malvaviscus arboreus
Rozkvetlý leden - Calliandra haematocephala 'Alba' Fotka 7
Rozkvetlý leden - Calliandra haematocephala 'Alba'
Rozkvetlý leden - Krunýřovec Fotka 8
Rozkvetlý leden - Krunýřovec

Po přečtení nadpisu si může nejeden čtenář pomyslet: „Oni se v té botanické zahradě dočista zbláznili! V lednu a rozkvetlá zahrada – to snad nemyslí vážně?“ Ale my to myslíme opravdu vážně a zveme vás do rozkvetlé botanické zahrady s tipy, co u nás objevit!

5 tipů pro lednovou venkovní expozici

1) Kvetoucí jasmín nahokvětý

Horské rokle Tibetu a provincií v západní Číně jsou domovem jasmínu nahokvětého (Jasminum nudiflorum), který v našich oblastech rozkvétá nezřídka již od prosince a momentálně kvete i v asijské části naší botanické zahrady. Jeho žluté květy mají šest korunních lístků a nevoní (jasmín pravý, Jasminum officinale, se v našich venkovních podmínkách nedá pěstovat). Věděli jste, že je jasmín nahokvětý blízce příbuzný olivovníku? 

2) Alergikům začne radost – líska obecná

Nemá nápadné květy, ba ani květenství nehýří barvami – řeč je o jehnědách lísky obecné, které se právě v současnosti objevují na rostlinách. Věděli jste, že jehnědy (což je typ květenství) obsahuje pouze samčí květy? Samičí květy jsou drobné, téměř nenápadné a vyznačují se fialovočervenou bliznou. Líska je v pylovém kalendáři vyznačena od ledna do dubna, s nejvyšší pylovou aktivitou v únoru. 

3) Král zimního kvetení – vilín 

Na okraji centrálního trávníků jsou kromě ibišků syrských vysázeny i vilíny prostřední, kterým právě teď začíná sezóna kvetení. Nevadí jim ani sníh, ani mráz. V minulém roce kvetly a ve venkovní expozici ležela vrstva sněhu. Jejich barevné listy jsme mohli obdivovat na podzim, teď jim začíná období, kdy se obsypou květy. Nyní začíná nakvétat kultivar 'Pallida' se žlutými květy, později se přidá kultivar 'Aurora' s květy červenými. 

4) Přikrmujete ptáčky? 

V zimě, kdy je nedostatek potravy, se rozvěšují krmítka a plní se slunečnicí, která zrnožravým ptákům velice chutná. V rámci venkovní expozice máme pro ptáčky připravená dvě krmítka, jedno u bylinkové zahrádky a druhé v blízkosti Severní Ameriky. U vchodu mohou využít po domácku vytvořené lojové koule, které jsme připravili do vyříznutého kolečka bambusu, který nám zůstal po prořezání tropického skleníku. Nově jsme ptačím obyvatelům připravili i napajedla, aby se mohla v klidu a nerušeně napít. Pokud jste milovníky fotografie, pak určitě dorazte. Vezměte si teplé oblečení, fotografickou výbavu a přijďte pozorovat a fotografovat. A nebo přijďte jen tak a ukážte dětem, jaké možnosti jsou ohledně přikrmování ptáků v zimním období. 

5) Stálezelené rostliny a traviny

Kdo nejvíce vynikne v jinak prázdné zahradě? Stálezelené rostliny – ať už to jsou nejrůznější jehličnany nebo třeba cesmína ostrolistá či stálezelené pěnišníky. A co teprve, když jinovatka obalí uschlá květenství trav a vykouzlí pravou zimní atmosféru. Tip pro vaší návštěvu! V horských oblastech Mexika, Guatemaly a Hondurasu v nadmořských výškách od 1 500 do 3 500 m n. m. roste borovice mexická (Pinus ayacahuite), kterou vystavujeme ve venkovní expozici Mexiko. 

V lednové venkovní expozici nelze očekávat bohaté kvetení, ale i smysl pro detail a hloubavé pozorování přinese své ovoce i v drobnostech. 

5 tipů pro lednovou skleníkovou expozici

1) Bílé pudřenky u mexického domečku

V létě byste mohli kolem tohoto malého stromku rostoucího v blízkosti mexického domečku projít bez povšimnutí. Calliandra haematocephala 'Alba', jak zní jméno této rostliny, nyní začíná kouzlit bílými květy. To co tvoří bílou „kuličku“ jsou jednotlivé tyčinky, které slouží místo korunních lístků k lákání opylovačů. Jednotlivé květy se objevují postupně během ledna až února. V přírodě lze nalézt častěji růžokvětou formu. 

2) Rozkvetlá vitrína

Do vitríny v tropickém skleníku se snažíme dávat právě kvetoucí orchideje – momentálně je tam vystavené bohatě kvetoucí Oncidium. Pokud jste milovníky áronovitých a bromeliovitých rostlin, pak si přijdete na své. Třeba hned u vstupu kvete rostlina s názvem lopatkovec, který je velmi vhodnou pokojovou rostlinou do domácností. 

3) Sto let a stále vytváří šištice

V subtropickém skleníku pěstujeme cykas Encephalartos villosus, kterému může být jistě přes 100 let. Cykasy jsou rostliny nahosemenné (tzn. vytvářejí šištice podobně jako jehličnany, jejich vajíčka jsou bez obalů) a zároveň dvoudomé, tzn. že máme samčí a samičí jedince. Ten náš je sameček, známý již od roku 1904. Je tak slavný, že se dostal i na Wikipedii. Právě vytvořil pěknou novou šištici, tak se na něj přijďte podívat!

4) Dinosaurus mezi rostlinami

Chtěli byste vidět dinosaura? Dinosaura mezi rostlinami? Toho máme u nás v botanické zahradě. Jmenuje se Drimys winteri a pochází z Argentiny a Chile. Jedná se až o 20 m vysoký strom, jehož dřevo se hodí k výrobě nábytku a hudebních nástrojů. Zajímavé využití může najít jeho borka, kterou lze využít jako náhradu pepře. Jak víme, že je tato rostlina velmi starobylá? Napoví nám vnitřní stavba květu. Znaky jako je spirální uspořádání vnitřních částí nebo plošné nitky tyčinek. Odvozené (mladší) krytosemenné rostliny mají květní části v kruzích a nitky tyčinek jsou úzké.  

5) Vplujte do království ryb

Snad nejoblíbenější rybou našich návštěvníků je piraňa rostlinožravá. Jako všežravec konzumuje zelené krmivo, červy, ovoce a další plody. Díky velkým a silným zubům drtí skořápky ořechů a při krmení dovádějí v akváriu o sto šest. Pokud byste ji chtěli navštívit v její domovině, pak se vydejte do Brazílie a Bolívie.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020