Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Kvetoucí cibuloviny

Cibuloviny a hlíznaté rostliny by se daly shrnout jedním odborným botanickým termínem – geofyty (z řečtiny, geo – půda, phyto – rostlina). To jsou rostliny, které přežívají nepříznivá období v roce pomocí zásobních orgánů umístěných podzemí – cibule, oddenky, hlízy či zdužnatělé kořeny. V některých případech mohou být cibule částečně nadzemní, např. u druhu urginea přímořská (Drimia maritima).

Rostliny uvnitř těchto zásobních orgánů hromadí živiny, které využijí za vhodných podmínek k rychlému vývoji nadzemní části. Tato vlastnost je velice výhodná v našich listnatých lesích, kde musí rostliny rychle vytvořit nadzemní hmotu, vykvést a vytvořit semena ještě před tím, než dojde k olistění a zastínění bylinného patra. Podobnou výhodu mají geofyty v mediteránních (středozemních) a stepních oblastech, kdy tyto rostliny využívají období s dostatkem srážek, a naopak se vyhnou období sucha s případnými požáry. 

Nástup jara je v botanické zahradě prozatím pozvolný, ale v hajních prostorech rozkvetly talovíny zimní (Eranthis hyemalis). Tato rostlina se pěstuje v kultuře již od 16. století a mnohdy začíná kvést již v lednu a únoru. Podobně na tom jsou některé druhy bramboříků – již jsme informovali o kvetoucím bramboříku pseudoiberském (Cyclamen pseudibericum), ke kterému se přidal i brambořík kavkazský (Cyclamen coum subsp. caucasicum).

Jedním z nejčasněji kvetoucích kosatců je k. síťkovaný (Iris reticulata cv. Sunshine). Jak už napovídá název kultivaru, jeho květy jsou slunečně žluté a mnohem menší než u zbytku zástupců skupiny Reticulata. Druhové jméno síťkovaný pochází od vlákna, které obklopuje cibuli a připomíná síťku. Z Turecka pochází kosatec Iris histrioides, který dorůstá maximální výšky 10 cm a jeho květy mají úžasnou, modro-fialovou barvu. Pěstuje se v mnoha kultivarech, z nichž vám představujeme Palm Springs a Lady Beatrix Stanley. 

Přezdívá se mu zlatý nebo také sněžný šafrán (či chcete-li krokus) – Crocus chrysanthus. Pochází z Balkánského poloostrova a Turecka. Na rozdíl od šafránu (krokusu) jarního (Crocus vernus) kvete asi o dva týdny dříve. Na fotografii vám představujeme kultivar Cream Beauty. Široce pěstovaným druhem je šafrán úzkolistý (Crocus angustifolius) pocházející z jižní Ukrajiny a Arménie.  

Tímto naše cibulové zpravodajství nekončí. Nezapomeňte sledovat Facebook, Instagram, Flickr či zdejší novinky pro další informace o rozkvétajících cibulovinách. Samozřejmě nebudeme opomíjet i ostatní rostliny, o kterých vás na těchto místech pravidelně informuje. 

Cibuloviny - Eranthis hyemalis - talovín zimní Fotka 1
Cibuloviny - Eranthis hyemalis - talovín zimní
Cibuloviny - Cyclamen pseudibericum - brambořík pseudoiberský Fotka 2
Cibuloviny - Cyclamen pseudibericum - brambořík pseudoiberský
Cibuloviny - Cyclamen coum subsp. caucasicum - brambořík kavkazský Fotka 3
Cibuloviny - Cyclamen coum subsp. caucasicum - brambořík kavkazský
Cibuloviny - Iris reticulata cv. Sunshine - kosatec síťkovaný Fotka 4
Cibuloviny - Iris reticulata cv. Sunshine - kosatec síťkovaný
Cibuloviny - Iris histrioides cv. Lady Beatrix Stanley - kosatec Fotka 5
Cibuloviny - Iris histrioides cv. Lady Beatrix Stanley - kosatec
Cibuloviny - Iris histrioides cv. Palm Springs - kosatec Fotka 6
Cibuloviny - Iris histrioides cv. Palm Springs - kosatec
Cibuloviny - Crocus chrysanthus cv. Cream Beauty - šafrán (krokus) Fotka 7
Cibuloviny - Crocus chrysanthus cv. Cream Beauty - šafrán (krokus)
Cibuloviny - Crocus angustifolius - šafrán (krokus) Fotka 8
Cibuloviny - Crocus angustifolius - šafrán (krokus)
Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020