Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Kurátorské zápisky z jihoamerického dobrodružství aneb ¡Esto es Chile!

Ve čtvrtek 30. března zazní ve foyer skleníku Tropicana přednáška nazvaná ¡Esto es Chile! popisující tří týdenní expedici botanika Jana Ptáčka s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Botanických zahrad Univerzity Karlovy a hlavního města Prahy.

Nejsevernějším bodem celého putování byl Národní park Pan de Azúcar v regionu Atacama a nejjižnějším bodem Národní park Alerce Costero. Botanici tak ujeli celých třináct stupňů zeměpisné šířky a překonali převýšení 4 000 metrů od oceánských břehů až po studené horské hřebeny And. Na cestě bylo pořízeno přes 4 500 fotek a sebráno přes 150 položek semen, které rozšíří a doplní pěstované položky v Botanické zahradě Teplice, které byly sesbírané na expedicích mezi lety 2010 a 2015 bývalým ředitelem Jiřím Haagerem.

Ovšem cesta nebyla jen o sběru rostlin pro pěstování v zahradě či pořízení fotografií na přednášku či výstavu. Sesbíraný materiál poslouží v základním výzkumu rostlin, na kterém se Botanická zahrada Teplice intenzivně podílí. Tímto způsobem plní zahrada jednu ze svých hlavních funkcí, a to vědecko-výzkumnou a řadí ji to mezi botanické zahrady světového formátu.

Někdo by mohl namítnout, že Botanická zahrada Teplice je malá a plní pouze lokální význam v Ústeckém kraji a za hranicemi jako by neexistovala. Jenže to není pravda – i taková malá zahrada jako ta naše se může podílet na základním výzkumu, spolupracovat s významnými institucemi a podílet se na výzkumu světové flóry,“ říká její ředitel Petr Šíla.

Nesmírně důležité je i poznání místní vegetace, abychom do zahrady mohli přenést kousek Chile tak nejvěrněji, jak to jen lze. „V nejbližší době máme v plánu s kolegy připravit popularizační články věnující se vegetaci Chile, abychom ji ukázali i dalším zájemcům o unikátní chilskou flóru,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. O významu této zahraniční cesty svědčí i zájem českého velvyslance v Chile Pavla Bechného, který přivítal členy expedice ve své rezidenci a vyslechl si informace o proběhlé cestě.

Na co se mohou posluchači přednášky ve čtvrtek těšit?
Třeba jak vypadá práce botanika v terénu a proč si sebou vozí oranžové kuličky, které všichni známe z nákupů bot a obyčejně je vyhazujeme. Představíme základní typy vegetace a zajímavé druhy rostlin, i proč je dobré si nastudovat základní poučky, co dělat při zemětřesení.
Na všechny zájemce se těšíme ve čtvrtek 30. března od 17.00 ve foyer skleníku Tropicana, přednáška je součástí vstupného do zahrady.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020