1. 5. i 8. 5. 2025 máme otevřeno.
Facebook X Instagram YouTube
Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Flóra Madagaskaru

Největší ostrov v blízkosti Afriky a 4. největší ostrov na světě – Madagaskar. Je domovem 3 118 druhů stromů, což z Madagaskaru činí 12. nejbohatší stát co se týče jejich rozmanitosti (diverzity). Navíc je celých 93 % druhů endemických, což znamená, že nerostou nikde jinde na světě než právě na Madagaskaru. Organizace sdružující botanické zahrady po celém světě (BGCI) vydala červený seznam stromů Madagaskaru a celých 63 % je ohroženo vyhubením. 

Primární hrozbou pro madagaskarské druhy stromů je těžba dřeva, rozšiřování zemědělské půdy, zvýšená frekvence požárů a výroba dřevěného uhlí z endemických rostlin. Příkladem budiž rod dalbergie (Dalbergia, bobovité – Fabaceae), která poskytuje ceněné dekorativní dřevo známé jako palisandr. To vyniká svojí tvrdostí, trvanlivostí a akustickými vlastnostmi. Z dalších rostlin můžeme jmenovat ikonické rostliny Madagaskaru – baobaby (Adansonia, slézovité – Malvaceae), tomel (Diospyros, ebenovité – Ebenaceae) a zástupci jihomadagaskarského trnitého buše. Čeleď didierovité (Didiereaceae) obsahuje 3 podčeledi, 6 rodů a 20 druhů a je blízce příbuzné čeledi kaktusovité (Cactaceae). Podčeleď Didiereoideae je endemická na Madagaskaru a mnoho zástupců si můžete prohlédnout i v našem xerickém skleníku

Přibližně 285 druhů (tj. 16 % z celkového počtu) ohrožených stromů Madagaskaru je uchováváno v ex situ kolekcích (tj. mimo jejich přirozený výskyt – např. v semenných bankách, botanických zahradách či arboretech). A procento ohrožených stromů, které není takto uchováváno si jistě dobře spočítáte sami.

V naší botanické zahradě uchováváme vzácné sbírky madagaskarských rostlin ve dvou sklenících – xerickém a tropickém. „Až budou botanické zahrady otevřené, přijďte se podívat na naši madagaskarskou flóru. V xerickém skleníku můžete shlédnout přes 45 druhů, které na svých expedicích nasbírala Botanická zahrada hl. m. Prahy“ říká kurátor Mgr. Jan Ptáček. „Kromě ikonického baobabu můžete obdivovat vzácné zástupce čeledi Didiereaceae, jako jsou Alluaudia humbertii nebo Alluaudia montagnacii. Pokud tyto rostliny chcete vidět na živo, musíte se vydat do botanické zahrady pěstující madagaskarskou flóru nebo na Madagaskar, kde rostou na jihu a jihozápadu ostrova“ dodává kurátor.

Naše botanická zahrada nezahálí ani ve vzdělávání veřejnosti. „Minulý rok v červenci jsme zde měli skupinu nadšených studentů z uskupení Grüne Liga pod vedením Jense Webera. Po komentované prohlídce zaměřené na madagaskarskou flóru studenti plnili další úkoly a nadšeně přiřazovali fotografie madagaskarských rostlin na mapu Madagaskaru. Jsme rádi, že jako botanická zahrada můžeme přispět ke vzdělání mladých lidí v ochraně vzácných rostlin“ říká ředitel Bc. Petr Šíla. „Všechny důležité informace se návštěvník dozví na našem novém informačním systému, který je k dispozici u příslušných expozic věnujících se flóře Madagaskaru“ dodává ředitel.

Tento článek vychází z webináře, který probíhal v rámci Botanic Garden Conservation Institution (BGCI), organizace, které je naše zahrada členem. 

Červený seznam madagaskarských stromů naleznete zde.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020