CZ | EN | DE |

Informace pro návštěvníky

Zahradu najdete na konci ulice Josefa Suka. Dojdete k nám krátkou a příjemnou procházkou vilovou čtvrtí - od stanice trolejbusu (linky č.4 z Benešova náměstí, o víkendech autobusu č.121) U Nových Lázní není cesta delší než 200 metrů. Nedoporučujeme jízdu autem: v ulici sice místo pro několik vozů bývá, ale někdy ho mnoho není, parkoviště zahrady pojme jen několik aut. Autobusy mohou využít dvě rezervovaná místa v Sukově ulici (tzv. Šestidomí) nebo nedaleké a přes den obvykle volné parkoviště Na Doubravce.

ZRUŠENÍ VYHRAZENÉHO PARKOVÁNÍ PRO AUTOBUSY V UL. J. SUKA

AUTOBUSY PŘIVÁŽEJÍCÍ NÁVŠTĚVNÍKY DO BOTANICKÉ ZAHRADY TEPLICE VJEDOU DO UL. J.SUKA (PŘED KŘIŽOVATKU S UL. KŘIČKOVA), KDE MOHOU V PŘÍPADĚ VOLNÝCH PARKOVACÍCH MÍST VYLOŽIT KLIENTY A ODSTAVIT ZDE AUTOBUS. V PŘÍPADĚ, ŽE ZDE NENÍ DOSTATEČNÝ PROSTOR PRO ZASTAVENÍ AUTOBUSU, BUDOU ŘIDIČI POKRAČOVAT V JÍZDĚ DLE INSTALOVANÉHO DOPRAVNÍHO ZNAČENÍ A ODBOČÍ NA KŘIŽOVATCE VLEVO DO UL. KŘIČKOVA A NÁSLEDNĚ DO UL. NOVÁKOVA. V TÉTO ULICI BÝVÁ VÍCE VOLNÝCH PARKOVACÍCH MÍST PRO MOŽNÉ VYLOŽENÍ KLIENTŮ A ODSTAVENÍ AUTOBUSU. V PŘÍPADĚ, ŽE NEBUDE MOŽNO ODSTAVIT AUTOBUS V TĚCHTO ULICÍCH V SOULADU S OBECNOU ÚPRAVOU PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH, DOPORUČUJEME ZAPARKOVAT AUTOBUS V UL. U DVORCŮ U HOTELU PANORÁMA (SMĚR VÝJEZD Z TEPLIC NA DRAHKOV). ZAJÍŽDĚNÍ AUTOBUSŮ PŘÍMO K BOTANICKÉ ZAHRADĚ NENÍ MOŽNÉ Z DŮVODŮ ŠÍŘKOVÝCH POMĚRŮ KOMUNIKACE. NA TENTO FAKT UPOZORŃUJE INSTALOVANÉ DOPRAVNÍ ZNAČENÍ PŘIKÁZANÝ SMĚR JÍZDY PRO BUS V UL. J. SUKA PŘED KŘIŽOVATKOU S UL. KŘIČKOVA.

Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9.00 do 17.00 hodin v zimních měsících (od 1. X. do 30. IV.) a od 9.00 do 18.00 v létě (1. V. do 30. IX.).

telefon do pokladny zahrady je 417 534 359

běžné vstupné pro dospělou osobu
50,- Kč
děti do 6 let ZDARMA
děti 7 - 15 let, senioři, studenti 25,- Kč
rodinná vstupenka jednorázová (2 dospělí a max. 3 děti) 100,- Kč
doprovod (min. 5 platících osob), ZTP/P 25,- Kč
celoroční pernamentka - jednotlivec 300,- Kč
celoroční pernamentka - rodinná (2 dospělí a max. 3 dětí) 500,- Kč


CHCETE SE V BOTANICKÉ ZAHRADĚ VDÁVAT/ŽENIT?

Ano, jde to - musíte se ale předem domluvit na matrice městského úřadu a u nás na čísle 417 534 060. Počítejte s tím, že vás obřad bude stát 2 000 Kč navíc, na druhé straně těžko budete hledat kultivovanější prostředí. 

22.jpg


Pokyny pro zájemce o pořádání svatebního obřadu v BZ:

1) domluvit termín obřadu na matrice v Teplicích, 2) tento nahlásit v BZ (pí Malinové 417 534 060 nebo bzt.malinova@volny.cz).

Zahrada inkasuje poplatek 2000 Kč, který zahrnuje: - pronájem prostor (venkovních nebo vnitřních dle počasí) - zapůjčení laviček, židlí, kulatého stolku - zapůjčení koberce (zelený běhoun, červená krytina) - zapůjčení obloukové brány - zapůjčení rostlinné výzdoby - přívod elektrické energie (na hudbu) - vstupné pro všechny svatebčany - možnost focení v celém areálu. Výzdobu si připravují i uklízejí svatebčané sami. Ozvučení (živá hudba, reprodukovaná hudba) si zajišťují svatebčané sami.

Informace k pořádání svatebního obřadu v areálu Botanické zahrady Teplice

1. Při rozhodnutí být oddáni v Botanické zahradě v Teplicích je primární dohodnout termín na matrice MgMT.

2. Po té nahlásit termín paní Jarmile Malinové ekonomické asistentce BZT, která zastupuje v těchto případech  

- Botanickou zahradu, nejlépe e-mailem, na adresu bzt.malinova@volny.cz, s přílohou kopie dokladu z matriky s termínem konaní obřadu a jmény nevěsty a ženicha.  Následně vám bude váš termín potvrzen.

3. Svatební obřad může probíhat jak venku (v parku BZT), tak vevnitř (ve vstupní hale skleníku Tropicana).

4. Poplatek botanické zahradě činí 2 000 Kč a je v něm zahrnuto:
-  pronájem prostor,
-  vstupné pro všechny svatebčany,
-  připojení elektrické energie (na hudbu koncové zařízení, jeho obsluhu i výběr hudby si zajišťují svatebčané sami),
-  zapůjčení rostlin, laviček, židlí, stolku, koberce, ,
-  možnost focení v areálu.

     Úhrada stačí týden před konáním obřadu a to v hotovosti v Botanické zahradě oproti dokladu o zaplacení.

5. Výzdobu (přípravu i následný úklid) si zajišťují svatebčané sami, dle svého vkusu.
 Příprava je po domluvě možná den předem a úklid následující den.

6. Botanická zahrada je po dobu konání obřadu otevřena pro veřejnost.

7. Je možné, že bude probíhat více obřadů v jeden den po sobě.

8. Parkování aut je možné v celé ulici Josefa Suka, do areálu BZT bude v případě zájmu vpuštěno jen jedno auto s nevěstou.

9. V případě nejasností, či jiných dotazů, kontaktujte pí Malinovou telefonicky +420 777 008 690, 417 534 060 nebo e-mailem (viz výše).

 NOVÉ EXPOZICE

* Nepřehlédněte novou expozici UŽITKOVÝCH ROSTLIN, která vznikla jako lem dětského hřiště.

 * V tropickém skleníku přibyly v asijské části dva potoky

* V subtropickém skleníku byla zrušena australská část a její místo zaujala rozšířená expozice východní Asie

* Změnila se celá polovina subtropického skleníku za vitrínou - je zde expozice valdiviánského temperátního deštného lesa založená na materiálu, který dovezly expedice zahrady v letech 2010 - 2015 z Chile. Stálá expozice tohoto unikátního biomu je v Evropě zcela výjimečná.

AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE TAKÉ:  FACEBOOK, oficiální stránky BOTANICKÉ ZAHRADY

www.facebook.com/botanickateplice

JAK SE CHOVAT V BOTANICKÉ ZAHRADĚ

Botanická zahrada je, jak jsme již zmínili v úvodu, kulturní instituce a tomu by mělo odpovídat i chování návštěvníků. Uvědomte si, že hluk obtěžuje vaše okolí stejně jako jiné nevhodné projevy.

Pro prohlídku skleníků jsou určeny cesty, které, prosím, neopouštějte. Šlapáky jsou určené výhradně pro personál, vy do záhonů nevstupujte.

Nedotýkejte se rostlin  mnoho z nich je jedovatých, některé mají dráždivé chloupky a jsou vysloveně nebezpečné. Latex některých pryšců může po zanesení do oka způsobit oslepnutí, ochutnávání je už vyslovený hazard (jestlipak třeba víte, že 4 gramy bambusového výhonku ano, toho, který se běžně po úpravě jí a je výtečný stačí zasyrova zabít dospělého muže?)

Oblečení a zavazadla (tašky apod.) odložte v šatně.

Kouření je ve skleníku zakázáno.

Nedotýkejte se skel akvárií a vitrín.

Ačkoliv psi mají do zahrady vstup povolen (podmínkou je vodítko a sáček na případný odpad), do skleníku je, prosím, nevoďte. Nevadí drobný psík v náručí ale již díky klimatu nijak šťastný nebude.

Fotografovat se ve sklenících smí a žádný poplatek za to nevybíráme. Blesk se používat může, stativ však rozhodně ne(nejenže překáží návštěvníkům, ale často alespoň jedna jeho noha končí v záhonu). Při fotografování neopouštějte, prosím, cesty.

Nejčastějším a nejhorším prohřeškem je krádež některé z rostlin nebo její části. Ochudíte tak jak zahradu, tak i ostatní návštěvníky. Mnohé rostliny byly získány za velmi tvrdých terénních podmínek při expediční práci v tropech a znamenaly i vynaložení značných finančních částek, jiné byly zakoupeny od zahraničních firem (a účty také nebyly nízké) a dopěstovány do výstavní velikosti.

Věřte, že zcela chápeme vaše nadšení pro kytičky a pokud nám slušně řeknete, budeme se vám snažit vyhovět. Někdy máme další exempláře v zásobních sklenících, jindy je možné lehce věnovat řízek a poradit s jeho dopěstováním, většinou jde i dohodnout se na tom, že vám vytouženou rostlinu sami namnožíme a za čas věnujeme nebo levně prodáme. Kamerový systém, který hlídá celý prostor skleníků do velké míry zaručuje, že každý pokus o krádež odhalený bude a protože jde o mnohdy velmi cenné rostliny, znamená to i přivolání policie a řešení případu minimálně jako přestupek. Totéž se týká i vandalismu, poškozování rostlin.

PTÁTE SE NÁS

(e-mail zasílejte na adresu bzt.haager@volny.cz)

Zde uveřejňujeme dotazy týkající se determinace a pěstování rostlin, popřípadě našich expozic, které by mohly zajímat i jiné návštěvníky webových stránek i zahrady.

Upozornil bych vozíčkáře, ale i maminky s kočárky, že lávka ve skleníku klouže, což je nepříjemné zvlášť při cestě dolů...

Budu-li upřímný, s vozíčkáři jsme na lávce nepočítali. Všude jinde v zahradě je přístup bezzábranový, cesty mají vhodný povrch i sklon, samozřejmostí jsou toalety pro invalidy. Ale vjezd na lávku bez doprovodu, který vám pomůže, určitě nedoporučujeme. A i s doprovodem tak činíte na vlastní nebezpečí.

Lávka běžně neklouže, je ze speciálního dřeva dovezeného z Malajsie (bangkirai, pocházející ze stromu rodu Shorea), které nenahnívá a je upraveno protiskluznými drážkami. Každý týden je čištěna tlakovou vodou, aby na ní nenarůstaly řasy nebo mech.

Velmi užitečný by byl jakýsi průvodce zahradou, který by stručně pojednával o zajímavých rostlinách. Údaje na jmenovkách jsou příliš stručné

Souhlasím, budeme se snažit průvodce (minimálně dvoujazyčného) vydat. Edice ovšem představuje značný finanční obnos a bez sponzoringu nebo jiné finanční podpory bychom se v tomto případě neobešli. Již ale jednáme s jednou z blízkých německých zahrad o vydání společného průvodce s přispěním EU (v rámci regionální spolupráce).

Prozatím se budeme snažit rozšířit informace o rostlinách v rámci Fotogalerie na našich webových stránkách (k fotografii by byl připojen link na obsáhlejší informaci). Pochopte ale, prosím, že tohle všechno dělám sám a všechno prostě stihnout nemohu. (Navíc protože již brzy spustíme naše internetové stránky trojjazyčně bude potíž určit, v jakém jazyce rozšiřující infomace připravit. U obrázkové galerie budeme používat v popiscích dnešní lingua franca, tedy angličtinu, to ovšem jde jen o názvy lokalit a zemí.)

(zahrada by mohla nabízet)také suvenýry. Pohledy, kalendáře, plakáty, nebo i drobné rostliny, např. sukulenty

Podejnost plakátů a kalendářů je tak zoufale nízká, že se jejich vydávání skutečně nevyplatí to vám potvrdí každá botanická nebo zoologická zahrada. Pokud chcete nějaký výnosný obchod, pak musíte nabízet zboží typu umělohmotných kostlivců jako přívěšků ke klíčům, anebo strašné lepivé figurky příšerek po pár korunách na ty se zvlášť děti bezpečně nachytají. Ale na toto úroveň určitě klesnout nemůžeme.

S rostlinami je to mnohem složitější než si veřejnost uvědomuje. Hlavní je to, že na tuto činnost bychom potřebovali jak plochy, tak lidi navíc. A to by byla obrovská finanční zátěž, navíc (v případě ploch) neřešitelná. Druhá, možná ještě podstatnější věc je to, že spoustu druhů pěstujeme ze semen, která získáváme výměnou se zahraničními botanickými zahradami. Výměna je kolegiální, bezplatná, ale je podmíněna tím, že rostliny nebudou využity komerčně čestné prohlášení podepisujeme u každé objednávky semen. Potíž je i s druhy, na které se vztahuje CITES a tam patří většina atraktivních sukulentů, které vzpomínáte (např. všechny druhy rodů Aloe, Euphorbia, celá čeleď kaktusovitých atd.). A mimochodem - je to vše skoro zbytečné v každém květinářství nebo OBI dnes najdete dostatečný sortiment pokojových rostlin a to za nijak přemrštěné ceny. Doba, kdy toto suplovaly botanické zahrady je naštěstí za námi.

na jmenovkách jsou uváděna jen latinská jména, česká mnohdy chybí

Je nám moc líto, ale všechny rostliny (a dosud popsaných vyšších rostlin je na světě asi 300.000 druhů) prostě česká jména nemají. Dokonce i mnohá z těch, která byla vytvořena, se prostě neujala a lidé dál pěstují begonie (kysala) a rododendrony (pěnišník). V 18. a 19. století sice tendence k českému pojmenování všeho existovaly, ale jejich výsledkem byly (kromě obecně přijatých tvarů) mnohdy zpotvořeniny typu kykatka (Tillandsia), libostromec (filodendron), cecuň (Mammillaria) nebo stomobytec (Dendrobium). Ty skutečně používat nebudeme, také nepoužíváte pro elektřinu v té době vytvořené byť krásně české - slovo mluno.

Tam, kde to je jen trochu možné, české názvy uvádíme, dokonce si je mnohdy vymýšlíme. Lehce jde vědecké pojmenování počeštit tam, kde jde o jméno osobní již jmenovaný rod Tillandsia je proto na naší jmenovce označen jako tillandsie (ta dvě l proto, abychom nedeformovali příjmení pana Tillandse). Přepis příjmení podle výslovnosti jednak zkresluje tvar původní, jednak bývá, bohužel, nezřídka chybný. V české popularizační literatuře tak například najdete až ďábelský tvar buženvilea chudák Luis Antoine de Bougainville, na jehož počest byla liána pojmenována, a jehož jméno se samozřejmě vyslovuje s g, by se jistě cítil právem dotčený. U druhových názvů lze stejně často slovo jen přeložit z latiny či řečtiny třeba incanus = šedý. Ale vymýšlet si novotvary, a zvláště tam, kde už se mezi pěstiteli název dávno vžil, by byl holý nesmysl.

Člověk, který se s něčím setká prvně, si většinou bez větší námahy zapamatuje název či jméno a s rostlinami je to stejné. Ostatně, když vás někdo seznámí s panem Moosem zapamatujete si ho a ani vás nenapadne mu říkat Bažina. A jak se tak dívám na klávesnici, vyžadujete snad aby vám někdo přeložil povely Enter nebo Delete?

...máme doma starý kaktus (araukárii, palmu), který bychom vám věnovali...

Je nám to líto, ale až na řídké výjimky musíme nabízenou rostlinu odmítnout. Běžné - tedy v bytech obvykle pěstované -  druhy v naší expozici nepoužijeme a i v zásobních sklenících musíme šetřit místem. Obraťte se tedy spíše na hotely nebo lázně, kde vzrostlé dekorativní rostliny někdy využijí.

UPOMÍNKOVÉ PŘEDMĚTY 

Můžete si u nás zakoupit v pokladně u vstupu do zahrady pamětní mince, turistické známky, vizitky, magnetky, štítky na hole, pexeso venkovních i skleníkových rostlin a pohledy. Ve vstupní hale skleníku Tropicana je pak umístěn automat, kde si můžete za 50 Kč pořídit leštěnou mosaznou pamětní minci. Na líci je motiv skleníků, na reversu pak velice vzácně pěstovaná vietnamská orchidej.

 

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Rozumím