Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Deset tipů, proč navštívit letní botanickou

1. Venkovní expozice je nejvíce rozkvetlá

Není těžké říct návštěvníkům, proč přijít v létě do botanické zahrady. Venkovní expozice je v plném květu. V tuto dobu kvete široká škála rostlin – od okrasných dřevin, přes letničky až po trvalky. A i když svatý Medard osmého června hrozí čtyřiceti dny deště, proti kráse květů nic nezmůže. Postupně rozkvétají nejrůznější trvalky – oranžovo-žluté třapatky, růžově kvetoucí třapatkovky, hledíky se zajímavě tvarovanými květy. Skalky jsou v plném květu provoněné mateřídouškou a rozzářené květy hvozdíků. Denivky jsou zase symbolem začínajících prázdnin a jejich květy jsou dokonce jedlé. 

2. Bylinky mají největší moc

Pro sběratele léčivých rostlin nastává v červnu důležitý moment, který nesmí zmeškat. Nastává totiž svatojánská noc, která se slaví v předvečer svátku Jana Křtitele. Ta je neodmyslitelně spjata s oslavami letního slunovratu. Věřilo se, že byliny sbírané o svatojánské noci mají čarovné účinky a jejich léčivá síla je v této době největší. V naší botanické zahradě byste tak neměli vynechat naší expozici věnovanou užitkovým a léčivým rostlinám. Důležitým prvkem svatojánských slavností byla kytice, která zpravidla obsahovala devět bylin, spoustu z nich naleznete i v naší botanické zahradě. Bylina svatého Jana neboli třezalka tečkovaná obsahuje přes 150 účinných látek a své využití nalezla při léčbě nespavosti a stresu. Pelyňku pravému se přezdívá svatého Jana bylina a užívá se při nechutenství, střevních a žlučníkových kolikách. Věděli jste, že se přidává do mnoha hořkých či nahořklých alkoholických nápojů jako je likér Absint nebo víno Vermut? 

3. Užijte si dovolenou

Za horkého dne doporučujeme procházku expozicí Středozemí. Vonné silice uvolňující se z levandulí, rozmarýnu a dalších hluchavkovitých bylin vás v představách vezme do jižní Evropy. Takový balzám na duši stojí jistě za to.

4. Fotografujte a sdílejte vzpomínky

Vezměte si sebou fotoaparát a hledejte jedinečné momenty v naší zahradě a uchovejte si je jako vzpomínku na cestu kolem světa v Teplicích. Neváhejte se s nimi podělit na sociálních sítí, stačí, když nás na fotografii označíte, abychom se mohli podívat, jak se vám vyvedla návštěva v zahradě. Pokud se chcete vzdělávat v oblasti botaniky či zahradnictví, využijte k tomu náš informační systém rozmístěný po celém areálu. V něm se vám snažíme představit ty nejzajímavější rostliny či oblasti, které stojí za povšimnutí.

5. Zabavte děti hrou Geofun

Stáhněte si do mobilu či tabletu zábavnou hru Geofun a nechte děti objevovat zajímavosti o rostlinách ve venkovní expozici. Za odměnu si mohou pochutnat na zmrzlině v Cukrárně u Botanika.

6. Užijte si zvířata v zahradě

Rostliny nemohou být bez živočichů a naopak. Zaveďte děti k bylinkové zahrádce a pozorujte společně andulky vlnkované pocházející až z Austrálie. Mnohem blíže máme některé zástupce suchozemských želv – ty pocházejí z oblíbených dovolenkových destinacích na jihu Evropy. 

7. Kochejte se naší původní faunou

Věděli jste, že do botanické zahrady nemusíte chodit jenom za rostlinami, ale třeba za naším hmyzem? Pestrobarevné květy plné pylu a nektaru lákají všemožné opylovače. Zvláště za slunného počasí se to tu motýli, včelami, čmeláky a dalším hmyzem jen hemží. Vezměte si sebou atlas hmyzu a pozorujte tento miniaturní svět okolo. 

8. Schovejte se před teplem

V našem malém arboretu poskytují stromy dostatek stínu pro vás odpočinek i volný čas. Navíc si můžete nastudovat zajímavé informace o běžných i málo známých dřevinách. 

9. Skleník jenom kvete

I ve skleníkové expozici je v letních měsících co obdivovat. Ať už rozkvetlé botanické druhy ibišků, zajímavé sukulentní rostliny z Madagaskaru nebo tropické podražce. Díky účinné ventilaci je horké letní počasí ve skleníku snesitelnější než kdekoliv jinde. 

10. Buďte šviháci lázeňští

Trávíte svoji dovolenou v místních lázních a chcete korzovat nádherným prostředím? Přijďte do botanické zahrady – procházka rozkvetlou expozicí tomu dodá tu správnou atmosféru a za odměnu si můžete dát i nejeden dobrý dortík a kávu v místní cukrárně

Léto Fotka 1
Léto
Léto Fotka 2
Léto
Léto Fotka 3
Léto
Léto Fotka 4
Léto
Léto Fotka 5
Léto
Léto Fotka 6
Léto
Léto Fotka 7
Léto
Léto Fotka 8
Léto
Botanická zahrada Teplice © 2020