Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Zprávy z botanické

Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi alias pojďte na krátkou procházku do zavřené botanické zahrady. Alespoň novinkami na našich webových stránkách, Facebooku a Instagramu s námi můžete zůstat i nadále. 

V tropickém skleníku nám vykvetl vzácný keř Euclinia longiflora (syn. Randia macrantha) z čeledi Rubiaceae (blízkými příbuznými jsou mu tak kávovník nebo naše svízele). Přezdívá se mu „africká andělská trumpeta“ podle jeho původu (tropická Afrika a Madagaskar) a bílých trubkovitých květů, které jsou lehce voňavé. Opylovačem jsou motýli. Věděli jste, že se obecně velmi málo vystavuje v botanických zahradách flóra tropické Afriky na rozdíl od Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie?

Stejný skleník zdobí i kvetoucí tropické orchideje rodu Vanda, která je druhou nejoblíbenější orchidejí mezi amatérskými pěstiteli hned po rodu Phalaenopsis. Avšak vyžaduje mnohem více péče a stává se tak „domácím mazlíčkem“, kterého není radno opomenout a nezajistit mu péči v době dovolené. Pěstuje se zcela na volno bez substrátu. Zálivka se provádí namočením kořenů do vody na třicet minut nebo sprchou. Kořeny nesmí být ani moc vlhké (začaly by zahnívat), ale ani moc suché (začaly by zasychat). Dvakrát do měsíce je vhodné přidat hnojivo. Rostlina vyžaduje dostatek rozptýlené světla a optimální teplota je mezi 18 a 26 °C.

V xerickém skleníků rozkvetlo Pachypodium saundersii, které se vyskytuje na severovýchodě Jihoafrické republiky. Tento keř může dorůstat výšky až 1,5 metru a v jeho válcovitém kmínku uchovává rostlina zásoby vody, která je v těchto oblastech tak vzácná. Rod Pachypodium patří mezi naše důležité rody, které uchováváme i ve sbírkových sklenících. Celkem je popsáno 20 druhů rostoucích v Africe a na Madagaskaru. 

Pěstujete doma podivec pestrý (Codiaeum variegatum) neboli kroton? Jeho listy vypadají jako malované a hýří snad všemi barvami. K pěstování vyžaduje dostatek světla a pokojovou teplotu po celý rok. To z Codiaeum variegatum činí téměř ideální pokojovou rostlinu. A už vám někdy vykvetl? Nám v botanické ano a škoda, že se nemůžete pokochat krásou drobných bílých kvítků. 

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020