Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Výstava ¡Mexiko! slavnostně zahájena

„Al que Madruga, Dios lo ayuda“ aneb „kdo brzy vstává, tomu Bůh pomáhá“. Mexické přísloví, které znělo v teplické botanické zahradě poslední týden. Intenzivní přípravy na výstavu ¡MEXIKO! Barvy! Vůně! Chutě! vyvrcholily 3. října v 17.00 při slavnostním přestřižení pásky, kterého se ujal ředitel zahrady Petr Šíla, spoluautorka výstavy a autorka Mexikopedie Eva Kubátová a primátor statutárního města Teplice Jiří Štábl. Role moderátorky se s nadšením zhostila paní Eva Stieberová, mexické pohoštění připravil vždy perfektní tým Hotelové školy Teplice a desítky hostů měly tu čest, poprvé spatřit celou výstavu spolu s komentářem od samotné autorky Mexikopedie, paní Evy Kubátové.

„Proč právě Mexiko? Původně jsem o něm měla naprosto stereotypní představu, ovšem za těch deset let života v Mexiku mě dosud nepřestalo překvapovat, uchvacovat a hluboce se mi zarylo do srdce. A dnes jsme tady vlastně proto, že Mexiko a Botanická zahrada Teplice mají společného daleko víc, než by se na první pohled zdálo,“ říká spoluautorka výstavy a autorka slavných knih Mexikopedie Eva Kubátová. Slova se poté ujal pan primátor Jiří Štábl, který poděkoval řediteli a zaměstnancům botanické zahrady za odváděnou práci: „Děláte to opravdu dobře, myslím si, že botanická zahrada velmi nabírá na kvalitě. Je to zážitek, na který jsem se velmi těšil." A v neposlední řadě promluvil také 1. náměstek primátora a senátor Parlamentu České republiky Hynek Hanza, který svůj proslov k velkému překvapení zúčastněných pronesl ve španělštině. Výstava je pro širokou veřejnost přístupná od 4. října až do 26. listopadu. Generálním partnerem sezóny a celé výstavy je skupina ČEZ. „Myšlenka na tuto výstavu se zrodila již dříve a jsem moc rád, že se nám ji po tak dlouhé době (po covidu a vládních opatřeních) konečně podařilo uskutečnit, a to v takové kvalitě a rozsahu. Chtěl bych poděkovat především paní Evě Kubátové a kolegovi Janu Ptáčkovi, kteří se vzájemně při tvorbě výstavy úzce koordinovali a zvláště také zaměstnancům zahrady, kteří přípravami a tvorbou výzdoby vedle svých ryze botanických povinností strávili velké množství času a úsilí,“ uzavírá ředitel zahrady Petr Šíla

Mexiko je nekonečně krásná a rozmanitá země, která se každému zaryje pod kůži. Když na něj pomyslíme, vybaví se nám spousta zářivých barev, které rozjasňují šeď rozlehlých měst, přináší barevnost do zlatých pouští a potěší oko v zeleni rozlehlých pralesů.

Ty nejkrásnější mexické barvy přitom plynou z přírody samotné. Z životního cyklu rostlin, ve kterém konec jedné znamená začátek druhé. Ve kterém je každá z těchto původně mexických či v Mexiku zdomácnělých plodin a květin nositelem kulturního významu daleko přesahujícího svou rostlinnou říši.

„Výstava ¡MEXIKO! přináší zásadní mexické plodiny zasazené do společensko-kulturního kontextu. Komentovaná prohlídka skleníku Tropicana s důrazem právě na mexické rostliny rozšíří vaši návštěvu o další nezapomenutelně mexický rozměr,“ dodává Eva Kubátová a všechny zve srdečně do Teplic.

 

Generálním partnerem sezóny je skupina ČEZ a podporovatelem akcí je také nadační fond Severočeská voda.

 

Výstavu podpořilo Velvyslanectví Spojených států mexických, Česko-mexická obchodní komora a Kulturní centrum románských jazyků Viktorie Santy Cruz.

 

Sledovat dění v Botanické zahradě Teplice můžete na sociálních sítích Facebook, Instagram a X (dříve Twitter). Mnoho novinek je k dispozici na našich webových stránkách www.botanickateplice.cz.

vernisazmexiko Fotka 1
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 2
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 3
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 4
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 5
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 6
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 7
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 8
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 9
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 10
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 11
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 12
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 13
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 14
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 15
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 16
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 17
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 18
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 19
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 20
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 21
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 22
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 23
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 24
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 25
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 26
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 27
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 28
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 29
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 30
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 31
vernisazmexiko
vernisazmexiko Fotka 32
vernisazmexiko
Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020