Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Vydejte se na podzim k nám

Říjen je nabitý v botanické zahradě tradičními i netradičními akcemi. Vydejte se za krásou tropických rostlin do našich skleníků, kde určitě zaženete chmury a podzimní deprese.

Sklípkani – dokonalí lovci v botanické

Od 18. 10. do 13. 11. se můžete ve foyer skleníku Tropicana těšit na výstavu „Sklípkani – dokonalí lovci v botanické“. Návštěvníci se mohou těšit na více než 40 druhů sklípkanů, od nejmenších po toho největšího na světě. Ukážeme vám způsob jejich života, lovu i páření. Sklípkani patří k největším suchozemským bezobratlým živočichům a většina se jich nachází v tropických a subtropických oblastech. Jejich vznik se datuje do období rané křídy a od té doby se téměř nezměnili. Možná se arachnofobové zaleknou a v tomto období se budou botanické zahradě vyhýbat obloukem, ale zkuste překonat strach a dorazte k nám. Přinejhorším můžete utéct do našich čtyř skleníků, kde se na rozdíl od tropických oblastí setkáte jen s našimi pavouky, kteří zde hledají úkryt před chladným počasím panujícím v našem podzimu.

Věděli jste, že naprostá většina z 63 tisíc druhů pavouků je zcela neškodná a větší riziko představuje jen sedm druhů? Strach je pravděpodobně způsoben tvarem a barvou těla, a také horší předvídatelností. Jiné studie naopak poukazují na to, že strach máme zakořeněný v genech. „K přírodě se má přistupovat s pokorou a rádi bychom i touto výstavou změnili pohled na svět těchto bezobratlých živočichů. Nepředpokládáme, že někdo kdo se štítí, nebo až skoro bojí pavouků, tak je bude milovat, ale může zjistit, že ten strach není tak hrozný, a že jsou to úžasná stvoření jako jiná zvířata,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla.

V úterý a ve čtvrtek v dopoledních hodinách od 9.00 a 10.00 se konají komentované prohlídky pro zájemce z řad školních skupin. Hradí se 50 Kč za žáka přímo organizátorovi výstavy, kterým je Arachnopark World. Široká veřejnost pak bude mít příležitost o víkendech. Výstava je volně přístupná v rámci prohlídkové trasy a kromě komentovaných prohlídek se za ni nic neplatí.

Podzimní tvoření 29. – 30. 10. od 10.00 do 16.00

Klasickou podzimní akcí je již přes deset let podzimní tvoření. Podzim a období dušiček je příležitostí pro vytvoření tematických dekorací pro vaše byty, domy a zahrady. Jako již tradičně si můžete přijít ozdobit okrasné kapusty, které se za chladných dní intenzivně vybarvují do fialové či bílé barvy a přinášejí do mlhavého podzimu barevné spektrum. „Letošní novinkou je české šlechtění chryzantém. Návštěvníci si budou moci zakoupit chryzantému v květináči a dozdobit si ji podle svého vlastního vkusu. Vybírat si budou moc z kultivarů, která nesou česká ženská jména. Třeba růžová Chrysanthemum ×grandiflorum 'Libuše' byla vyšlechtěna v Průhonicích a zaregistrována v roce 2015,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. Pro děti je připraveno malování na obličej.

Během probíhajícího tvoření se mohou inspirovat dekoracemi v botanické zahradě, pokochat se krásou novošlechtění chryzantém i aster nebo se ohřát v tropickém skleníku

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020