Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Teplice mají dvě národní sbírky rostlin

Národní sbírka rostlin je dokumentovaná sbírka určité skupiny rostlin, ať už jsou si dané rostliny příbuzné (sbírka jednoho rodu, druhu), mají podobné morfologické vlastnosti (sukulenty), biochemické vlastnosti (léčivé rostliny) nebo nesou určitou historii. V České republice doposud neexistoval systém národních sbírek, na jaké mohou návštěvníci narazit u sousedů v Polsku nebo ve Velké Británii. Od minulého roku probíhaly na půdě Unie botanických zahrad České republiky debaty o konceptu národních sbírek, k jejichž vyhlášení došlo v letošním roce. Bližší obecné informace bude shrnovat tisková zpráva Unie botanických zahrad. Botanická zahrada Teplice přihlásila dvě své sbírky, které v kontextu ostatních botanických zahrad považuje za významné.

 

První z nich je sbírka rodu Anthurium, která patří mezi významné skupiny rostlin pěstované v naší botanické zahradě. Část rostlin je umístěna v tropickém skleníku, větší část sbírkových rostlin je umístěna v zázemí zahrady. Druhou je sbírka chilských rostlin, které představujeme na několika místech zahrady. „Výše uvedené sbírky mají nesmírnou hodnotu pro naši botanickou zahradu. Náš odborný tým bude tyto sbírky nadále udržovat, rozvíjet a spolupracovat s ostatními institucemi,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla. „Důležitá je i spolupráce na mezinárodním poli, což se ukazuje, že není nemožné. Důkazem toho je spolupráce s herbářem v chilském Concepcionu nebo s botanickou zahradou v německém Mnichově,“ dodává Petr Šíla. Bližší informace o národních sbírkách Botanické zahrady Teplice jsou k nalezení na webových stránkách https://www.botanickateplice.cz/narodnisbirky, obecné informace k národním sbírkám Unie botanických zahrad budou v nejbližší době k dispozici na https://www.ubzcr.cz/.

 

Sledovat dění v Botanické zahradě Teplice můžete na sociálních sítích Facebook, Instagram a Twitter. Mnoho novinek je k dispozici na našich webových stránkách www.botanickateplice.cz.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020