VENKOVNÍ EXPOZICE OTEVŘENY Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Rozkvetl nám kolovník

V botanických zahradách naleznete podobné kouzlo jako v přírodě. Všechno není nutně naservírované přímo před zraky návštěvníků a člověk musí zažít dobrodružné pátrání, zdali někde něco nekvete nebo neplodí. Přesně takovou radost nám udělal kvetoucí kolovník Cola anomala, až 28 metrů vysoký strom pocházející ze západního Kamerunu. 

Semena kolovníku mají vysoký obsah kofeinu. Z příbuzného kolovníku zašpičatělého (Cola acuminata) se ze semen získával extrakt, který se přidával do jednoho světoznámého nápoje a promítl se i do jeho dvouslovného názvu. Jeho první část má taktéž svůj původ v botanice, ale to už by byl zase příběh o jiné rostlině. 

Dnes se kolovník využívá ve farmacii k výrobě povzbuzujících preparátů a není problém sehnat ve zdravé výživě mletý kolový ořech (stačí do vyhledávače zadat „mletý kolový ořech“). Ten se užívá ve formě nálevu, který má tmavou a nasládlou chuť. Mezi domorodci v Africe jsou kolové oříšky vyhledávanou pochoutkou s vysokým obsahem škrobu a povzbuzujícími účinky. 

Celý rod Cola (česky kola nebo kolovník) patří do čeledi Malvaceae (slézovité) a pochází z nížinných a horských lesů v tropické Africe. Počet druhů se udává mezi 100 a 125, přičemž nejvíce se využívá Cola acuminata a C. nitida

Kolovník C. anomala roste naproti křížovkářskému záhonu v sekci Afrika. Kolovník zašpičatělý (C. acuminata) naleznete přímo v křížovkářskému záhonu

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020