Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Rok draka bez draka? Kdepak, k nám přiletěl – A s ním i celá Asie

Výstava zahájena!

Vše, co vás kdy zajímalo o východní Asii, bude již brzy zodpovězeno! Dne 16. května 2024 k nám totiž dorazily poutavé informační panely reflektující východoasijský svět, a to z pohledu botanika. Tyto panely se stanou po celou dobu sezóny součástí naší zahrady a ať už svými „moudry“ či svým vizuálním obsahem, vtisknou naší skleněné džungli asijský podtón. Jinými slovy: Východní Asie okem botanika byla zahájena!

A byla zahájena vskutku slavnostně. Sešlo se zde mnoho významných hostů z kulturního i politického světa. Po společném přípitku zazněla uvítací řeč ředitele zahrady Petra Šíly, z níž čišela upřímná radost z toho, jak pestře se botanická zahrada profiluje ve světě etniky a kulturní rozmanitosti. Připomněl, že minulý rok bylo tématem sezóny velmi úspěšné Mexiko a doufá, že Východní Asie nebude o nic méně záživná. Nezapomněl ani poděkovat všem zaměstnancům, neboť i na jejich bedrech celá akce stála.

Zvláštní hosté

Náměstek primátora a senátor za Teplicko Hynek Hanza se rovněž zúčastnil našeho zahájení a po uvítání pana ředitele pronesl několik přívětivých a povzbuzujících slov. A protože se téma události neslo ve východní Asii, hostům se dostalo přivítání v plynulém čínském jazyce. Měli jsme totiž tu čest hostit Zina Blahušovou, slavnou a nadanou čínskou herečku původně narozenou v Teplicích, která jakožto plynulá mluvčí ukázala, jak mistrně tuto nelehkou řeč ovládá.

Draci, sushi i tibetský mnich

Návštěvníci se mohli povšimnout, že vstup do foyer tentokrát hlídá obrovský zlatý čínský drak, za něhož vděčíme zkušenému divadelníkovi a herci Petru Stolařovi. Po úvodním slovu se vedle této monumentální bestie seřadily tanečnice ze skupiny Dance Ladies již v kostýmech a v doprovodu epochální hudby uhranuly hosty svým zjevem i tanečním umem, jenž se skládal z ladných pohybů podpořených vlajícími vějíři i prapory. Po skončení čísla měli návštěvníci příležitost se s těmito mistryněmi pohybu vyfotit. Nechybělo ani dobré jídlo v podobě sushi a jiných východoasijských pochutin, které tradičně připravili nadaní studenti Hotelové školy Teplice, s nimiž máme tu čest dlouhodobě spolupracovat.

Hosty celou akcí provázela moderátorka Eva Stieberová, která jim s pomocí našeho kurátora Jana Ptáčka ukázala rozmanitosti výstavy, kteroužto se následně hosté mohli sami pokochat. Kromě informačních panelů se naše zahrada rozrostla o sochu tibetského mnicha meditujícího v poklidu vedle našeho Buddhy, sochu vietnamské vesničanky večeřící jídlo tolik charakteristické pro tuto zemi a o mnoho dalších figur ztělesňující pravou esenci východoasijského světa. Vše měli na svědomí naši zahradníci, kteří tentokrát nešetřili umem ani kreativitou. Celý večer se nesl v příjemném a optimistickém duchu a na jeho závěr se konal ještě jednou onen uhrančivý dračí tanec.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020