Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Režim ve skalničkovém skleníku

Po zralých úvahách a odborných doporučení jsme se rozhodli přes zimní období uzavřít skalničkový skleník pro veřejnost z důvodu sezónnosti vystavovaných rostlin. Temperátní horské oblasti se vyznačují často krátkou vegetační sezónou a různě dlouhým zimním obdobím při kterém probíhá období vegetačního klidu. Rostliny často zapadají sněhovou pokrývkou, která je pro rostliny výhodná neboť jako peřina poskytuje tepelnou izolaci a stálé mikroklima kolem 2 °C.

V našem skalničkovém skleníku se pohybují zimní teploty mezi 2-5 °C a většina rostlina čeká na jarní oteplení. To bude pro ně znamenat start do další vegetační sezóny, impuls k růstu, kvetení a vytvoření semen. Jakmile se objeví první kvetoucí rostliny, skleník automaticky otevřeme, abychom návštěvníky nepřipravily o zajímavé horské rostliny sděluje ředitel Petr Šíla.

Skalničkové skleníky fungují v trochu jiném režimu než třeba tropický skleník. Zatímco tropické oblasti se vyznačují více méně kontinuální vegetační sezónou, v temperátních oblastech máme určitou sezonalitu, která je ještě kratší se vzrůstající nadmořskou výškou říká kurátor Jan Ptáček.

Podobné omezení provozu lze sledovat v partnerské Botanické zahradě Schellerhau, které taktéž své brány zavírá s nastupujícím chladným počasím nebo Botanické zahradě v Tromsø, která se věnuje horským rostlinám. Pro příklady nemusíme chodit daleko, kolegové v Botanické zahradě Liberec taktéž na zimu uzavírají pavilón pro leknínovité rostliny, protože je to sezónní záležitost na letní období, kdy jsou rostliny vyvinuté a pohledné dodává ředitel Petr Šíla.

Co v současnosti objevovat v Botanické zahradě Teplice? 5 tipů pro vás!

  1. Zbarvující se venkovní expozice – červené javory, žluté jinany, hnědá metasekvoje. Podzim hýří všemi barvami.
  2. Krása zeleného jehličí a stálezelených keřů – kdy jindy by měly vyniknout stálezelené rostlin než právě po opadu listů.
  3. Zajímavé výstavy – do 14. 11. mexické dušičky Día de los Muertos, do konce roku Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti, dvoje tvořivé dny pro dušičkovou a adventní tvorbu.
  4. Rozkvetlé orchideje ve vitríně, strom plodící „tropické meruňky“ a další zajímavé rostliny v trojici skleníků, kde sezóna stále pokračuje!
  5. Chcete načerpat atmosféru dálek – přijďte se ohřát do skleníku Tropicana a dozvědět se něco zajímavého. Doprovod vám bude tvořit nový informační systém, který v prosinci oslaví své první narozeniny.
Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020