Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Oslavy fascinujících rostlin i rozmanitosti v Botanické zahradě Teplice

Fascinace rostlinami

Uplynulé dny znamenaly pro botanickou zahradu mnoho oslav, neboť se nám sešlo více významných dní. Ve čtvrtek 18. května jsme oslavili Den fascinace rostlinami společně se školními skupiny. Pro ty byl připraven program o třech stanovištích. Na tom prvním museli zjistit zajímavé informace o pěstovaných druzích rostlin ve venkovní expozici botanické zahrady. Na druhém stanovišti, které se připravila Přírodovědecká fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem, pozorovali fascinující mikrosvět rostlin. Víte, jak vypadají pylová zrna borovice? Žáci, kteří navštívili tento připravený program to již vědí. Poslední stanoviště se věnovalo masožravým rostlinám, neboť ty fascinují lidstvo již od dob Charlese Darwina. „Oslavy Dne fascinace rostlinami jsou mladou událostí, která se slaví od roku 2012. Jejím cílem je ukázat veřejnosti, že rostliny jsou pro náš život důležité a nelze bez nich na naší planetě Zemi žít,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla.

Nicméně oslavy jsme protáhli až do soboty, kdy nás již potřetí navštívil novodobý alchymista Jindřich Čech, student Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, a připravil si pro návštěvníky celodenní program a workshop plný bylinek. Po přednáškách Samoléčba rostlinami a Vůně Vánoc, tak měli návštěvníci praktickou možnost se věnovat rostlinám a jejich využití v léčbě různých neduhů. „Podporovat nadšené a zapálené lidi do svého oboru je jedním z důležitých poslání veřejných institucí, jako je tomu v případě naší botanické zahrady,“ uzavírá téma fascinace rostlinami její ředitel Petr Šíla.

Mezinárodní den biologické rozmanitosti

Oslavy Mezinárodního dne biologické rozmanitosti (nebo také Světového dne biodiverzity) připadají na 22. květen. My jsme ho letos oslavili společně s našimi partnery Přírodovědeckou fakultou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a  Zoologickou zahradou v Ústí nad Labem, kde jsme měli připravený stánek, u kterého se návštěvníci mohli dozvědět důležité informace o naší botanické zahradě a jakým způsobem napínáme naše úsilí v ochraně rostlinné rozmanitosti. Původně se svátek slavil 29. prosince, ale v roce 2000 bylo jeho datum změněno na 22. květen, což je den, kdy byla podepsána Smlouva o biologické rozmanitosti v Rio de Janeiru v roce 1992. „Botanické zahrady přispívají nemalou měrou k ochraně rostlinné biodiverzity a my v Botanické zahradě Teplice na tom usilovně pracujeme, abychom se ještě více podíleli na záchraně ohrožených druhů, např. české flóry,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. „Důležité je i vzdělávání návštěvníky ohledně stavu naší planety, ochraně volně žijící flóry i fauny. I proto se účastníme mnoha vzdělávacích akcích nebo některé i sami pořádáme,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla.

Proč přijít do botanky? 5 tipů pro naše návštěvníky.

  • Momentálně jsou krásně rozkvetlé rhododendrony, zmarliky a kvete mnoho pivoněk v úseku Středozemí a východní Asie.
  • V centrálním trávníků vedle skalky kvete „kapesníkový“ strom neboli davidie listenová. Její květy jsou nahloučené v kulovitých květenstvích, které jsou podepřené dvěma nestejně velkými bílými listeny, které někomu mohou připomenout kapesník. Strom pochází z horských smíšených lesů jižní Číny.
  • V tropickém skleníku stále krásně kvete thunbergie mysorská a svým složitým červeným květenstvím upoutá i helikonie, která rudě září v úseku Jižní Ameriky.
  • Oslavte s námi 23. května Světový den želv a přijďte pozdravit Boba (Testudo marginata) i Hermínu (Testudo hermanii) do venkovního výběhu na zahrádce věnované užitkovým rostlinám. Oba druhy želv pocházejí z jižní Evropy a takový Bob se může klidně dožít až 70 let.
  • Přijďte jen tak relaxovat a užít si každý jednotlivý druh rostliny. Některé rostliny kvetou, jiné už mají semena, ty další teprve na svoji příležitost čekají a mnoho jarních bylin už má svůj život pro tuto sezónu za sebou. Tak nezmeškejte jedinečný okamžik v zahradě a přijďte k nám. Do konce května máme otevřeno do 18.00, od 1. 6. zavíráme až 19.00.
fasinace a alchymista Fotka 1
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 2
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 3
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 4
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 5
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 6
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 7
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 8
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 9
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 10
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 11
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 12
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 13
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 14
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 15
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 16
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 17
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 18
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 19
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 20
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 21
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 22
fasinace a alchymista
fasinace a alchymista Fotka 23
fasinace a alchymista
Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020