Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

O bambusu, bonsajích a pekle aneb "Východní Asie okem botanika"

Východoasijský rok pokračuje

Asijský rok postupuje do další fáze a s každou další akcí se stále víc a víc přibližujeme našemu hlavnímu tématu; a sice dálnému orientu. Již jsme měli tu čest ve spolupráci s Hotelovou školou Teplice servírovat v prostorách naší tropické džungle tradiční čínské a japonské pochoutky, ale tím východní Asii ani zdaleka neopouštíme.

Například již brzy vám přineseme dar vědění. Asijská panelová výstava na sebe nenechá dlouho čekat a její výkladové texty s názornými obrázky budou prvními věrozvěsty, jež do naší zahrady přinesou nádech exotiky. To je však jen pouhý začátek.

Bambusarium

Aby nebyl ukojen pouze hlad po znalostech, ale i oko si přišlo na své, chystáme pro vás trvalou výstavbu asijského koutku, kterému již nyní dominuje majestátní socha Buddhy ztělesňující vnitřní mír a vyrovnanost. Celý komplex bude v následných dnech prorůstat travinou pro východní Asii natolik charakteristickou; a sice bambusem. Tato rostlina je odolná, pružná, flexibilní, universální a mimo jiné roste závratnou rychlostí. Lze tedy očekávat, že už by se začátkem léta bylo možné ukrýt se před žhnoucími letními paprsky v bambusovém stínu. A tak bychom rádi tento asijský koutek nazvali příhodně právě „Bambusarium“.

„Bambus je po historické stránce s východní Asií neodmyslitelně spjatý. A i dnes má stále důležitou roli. Stále se používá například k výrobě nábytku nebo dokonce některého typu oblečení. Dobře slouží i jako stavební materiál a pokud vím, staví se s ním dodnes. A pak se dá samozřejmě i jíst. V minulosti měl však pravděpodobně i svou stinnou stránku, protože sloužil jako mučící nástroj. Odsouzenci byli popraveni tak, že jejich spoutanými těly pomalu prorůstaly bambusové hroty. Ale to už je díky bohu minulost,“ uvádí náš kurátor Jan Ptáček.

A protože je tato travina natolik fascinující, chystáme pro vás v červnu Bambusový den, v jehož rámci se můžete mimo jiné naučit s bambusem pracovat.

Minaturní majestát

Bambusovému dnu však bude předcházet výstava věnovaná jiné, neméně zajímavé rostlině. Řeč je o bonsajích, stromech, jež svou velikostí nepřevyšují běžné pokojové rostliny, a přesto mají pevný, silný a tlustý kmen. Svým vzezřením skutečně vypadají, jako by nějaký šílený vědec svým zmenšovacím paprskem smrsknul majestátní dub či sekvoji do rozměrů, které by se hodili k vláčkovým modelům. A snad proto jsou pro bonsaje příznačné japonské miniaturní zahrady vyjadřující jednoduchost a prostotu.

Pestrost na jednom místě

Ačkoliv jsme zahrada botanická, neznamená to, že se věnujeme pouze rostlinám. Můžete se těšit na širokou paletu událostí, kde si na své přijdou jak milovníci vizuálního umění, tak hudby, neboť kromě hudebních večerů budou v červnu vystavovat svá výtvarná díla s asijskou tematikou nadaní žáci Základní umělecké školy Teplice. A pokud vás mrzí, že jste propásli naši degustační večeři, nezoufejte, v říjnu pro vás plánujeme další.

„Téma Asie je v pořadí druhou tematickou sezónou. A doufáme, že nebude poslední. Jsme moc rádi, že se předchozí téma Mexiko setkalo s takovým vřelým ohlasem. Proto jsme se rozhodli v podobném duchu pokračovat i nadále. Navíc nejde pouze o rostliny, jde nám i o to přiblížit návštěvníkům kulturu a obyčeje vzdálených končin, pro nás exotické,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla.

Pekelné plameny japonské

Výčet všech akcí by zabral další stohy stran, nelze však neuvést události, jimiž vrcholí celá asijská sezóna. Na podzim se uskuteční velkolepý průvod ve východoasijském stylu z centra Teplic přímo k nám do zahrady, kde se odehraje závěrečná oslava. Nedlouho poté opadne listí a atmosféra zhoustne v obětí hrůzy, zejména u nás v botance, která se po vzoru asijské mytologie promění v japonské Jigoku – jakési peklo plné děsivých a jiných tajemných bytostí, démonů a strašidel. A jako pocta významnému hmyzu jménem bourec morušový se budou konat dílny, kde se můžete naučit pracovat s hedvábím. A možná i na vlastní oči spatřit producenta této nedocenitelné látky.

Čekají nás záživné a pestré měsíce, buďte u toho s námi.

Orientační přehled akcí do konce roku

KVĚTEN

 • Den fascinace rostlinami (18. 5.)
 • Výstava bonsají Bonsai klubu Libochovice od 18. 5. do 26. 5. (přičemž v neděli 26. 5. proběhne workshop – ukázka práce s bonsajemi)

ČERVEN

 • Výstava prací žáků ZUŠ Teplice (od 6. 6.)
 • Bambusový den (8. 6.)
 • Slavnostní otevření a osázení nové expozice „východoasijský háj“

ČERVENEC A SRPEN

 • Letní koncerty v zahradě
 • Letní komentované prohlídky

ZÁŘÍ

 • Výstava plazů

ŘÍJEN

 • Průvod městem s Petrem Stolařem v asijském hávu (3. 10)
 • Japonský workshop (malování, kaligrafie aj.) s umělkyní a specialistkou na japonské výtvarné umění paní Müllerovou (5. 10.)
 • Podzimní tvořivé dny (26.–27.10.)

LISTOPAD

 • Strašidelná botanka se strašidly z tradičního východoasijského folklóru (1. 11.)
 • Workshop s hedvábím a draky (9. 11.)
 • Zahájení adventu v zahradě (29. 11.)
 • Adventní tvořivé dny (30. 11.–1. 12.)

PROSINEC

 • Mikuláš v botance 5. 12.

Sledujte průběžně kalendář akcí na našich webových stránkách, kde budou postupně přibývat další informace.
Těšíme se na viděnou v asijsky laděné oáze pod Krušnými horami!

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020