Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Novinky v zahradě

Bude možné u nás i přespat

Připravili jsme si pro vás po vynucené covidové pauze několik novinek s cílem zatraktivnit areál a přilákat laickou veřejnost i odborníky. Zájemci se kromě venkovních prostor mohli do tří expozičních skleníků podívat poprvé v úterý 24.6.2021, v polovině června se expozice rozroste o nový skalničkový skleník.

Některé rostliny jsou nově vybaveny informační cedulkou. „V pravém horním rohu najdou lidé QR kód, kam stačí přiložit chytrý telefon a objeví se další informace o rostlině nebo lokalitě, kde roste. Po sklenících jich máme zhruba 60, venku pak 40 s tím, že ještě přibyde značení akvárií a terárií,“ řekl zástupcům médií ředitel příspěvkové organizace města Petr Šíla.

Omezené internetové připojení v areálu bude zdarma. V místě bývalého dětského hřiště se plánuje stavba voliéry s exotickým ptactvem, chybět nebude prostor pro želvy. Novou akcí v zahradě bude v červenci módní přehlídka. Pravidelně se zde budou konat koncerty.

Další připravovanou novinkou jsou zážitkové večery. „Budou to akce pro skupinu zhruba deseti návštěvníků, kteří si koupí zážitek v podobě přespání v areálu. Po celou noc bude pro ně připravený program, například pozorování hvězd, komentované prohlídky s baterkami a přespat bude podle počasí možné pod širákem nebo ve foyer, nabídka bude upřesněna v průběhu června“ uvedl Šíla.

 

V plánu jsou i výstavy. „Chystáme výstavu chilli papriček a léčivých rostlin na přelomu srpna a září, kdy budeme hostit valnou hromadu botanických zahrad,“ poznamenal ředitel.

Naplánovány jsou komentované prohlídky, prozatím jen ve venkovním areálu. „Tématem bude sucho a řeč bude o nakládání rostlin s vodou,“ uvedl zástupce ředitele Jan Ptáček.

Návštěvníci mohou pro cestu z města do botanické zvolit výletní vláček. „Nově k nám bude zajíždět i dopoledne. Umožní to sem dostat rodiny s dětmi či imobilní návštěvníky z lázní,“ uvedl ředitel a upřesnil, že pravidelný provoz vláčku začne příští týden.

Pokračovat bude také odborná práce v zahradě, která se zapojila do programu záchrany ohrožených druhů ČR. „Chtěli bychom založit vědeckou laboratoř například pro umělé rozmnožování květin. Jde o výhradně vědeckou činnost, takových laboratoří není v republice mnoho,“ zmínil ředitel.

Kvůli vládním nařízením byla loni zahrada otevřena jen 192 dní ze 317 možných. Návštěvníků přišlo 27 tisíc, přičemž v minulosti byla celoroční návštěvnost zhruba 28 tisíc. Letos byl venkovní areál zpřístupněn 13. dubna, do neděle přišlo přes 2600 návštěvníků. Nyní jsou již otevřeny i skleníky, v nichž platí omezení jedna osoba na 15 metrů čtverečních. „To je v našem případě 175 osob v jeden čas. Průměrná denní návštěvnost celé zahrady je zhruba 160 lidí,“ doplnil Šíla.

Napsali o nás:

 

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020