Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Nástupiště číslo jedna, palma čtvrtá – z celkových deseti kusů

Naším heslem se stalo, že „kudy chodíme, tudy sázíme“. Pokračujeme tak v osazování malebné nádražní budovy v Teplicích. Tentokrát jsme umístili květináče přímo k vlakům – na první nástupiště.

Zde se budou moct cestující během nástupu i výstupu, potažmo čekání na vlak, kochat netradiční odrůdou palem, jejíž deset exemplářů zdobí celý nádražní ochoz. Tyto palmy nesou odborný název Trachycarpus fortunei a jedná se o druh velice odolný vůči nepříznivému prostředí.

"Snad bychom mohli hovořit o palmách vůbec nejodolnějších. Jejich původ sahá až do vzdálené střední a severovýchodní Číny. Snad právě díky drsnému prostředí těchto studených končin dokáží vzdorovat i neúprosným -21°C. A mrazu navzdory mohou se správnou péčí vyrůst i do závratných 15 metrů," informuje kurátor botanické zahrady Jan Ptáček.

Naše zahrada si klade za cíl pozvednout lázeňský život ve městě a poukázat na další skryté potenciály města a děláme to tím, čemu nejvíce rozumíme – rostlinami. Nic z toho by nebylo možné nebýt vřelé spolupráce Správy železnic a Zahradnictví Dvořák a syn, které na své náklady palmy samo obstaralo a štědře poskytlo za poloviční nákupní cenu. Všem opravdu moc děkujeme, neboť díky společnému nadšení mohou staré zvyky najít své místo i dnes.

"Ačkoliv se to může zdát jako revoluční a převratná novinka, palmy na teplickém nádraží stávaly i dlouhá léta předtím. Jenomže, mám-li to říct trochu poeticky, zub času byl neúprosný a tak z této krásné tradice postupně sešlo. Myšlenka však žila dál a my jsme rádi, že jsme měli možnost ji opět uvést ve skutečnost," říká ředitel botanické zahrady Petr Šíla.

Existují vzácné a exotické druhy, které mohou růst pouze ve specializovaných sklenících. Ale ostatní rostliny nemusí růst pouze v zahradách. Věříme, že příroda patří do každodenního života člověka a může klíčit i na těch nejméně pravděpodobných místech.

nádaržíosaz Fotka 1
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 2
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 3
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 4
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 5
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 6
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 7
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 8
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 9
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 10
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 11
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 12
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 13
nádaržíosaz
nádaržíosaz Fotka 14
nádaržíosaz
Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020