Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Nadace ČEZ opět podporovala botanické vzdělávání v Teplicích

V roce 2023 jsme díky podpoře Nadace ČEZ uskutečnili navazující realizaci informačního systému a můžeme tak hovořit o čtvrté vlně, za kterou jsme vděčni nejenom my, jako zahrada, ale hlavně návštěvníci, kteří se tak dozvědí mnoho nového ze světa rostlin z naší „botanky“.

Na co se mohou návštěvníci těšit tentokrát? V celém skleníku jsou nové cedule upozorňující na jednotlivé části světa. Tyto cedule jsou již v našem novém designu a ladí se zbytkem informačních panelů. Novinkou je přidání anglického a německého jazyka, a tak i cizinec se dokáže v našem skleníku zorientovat. Přibyly velkoformátové panely – jeden z nich popisuje patra tropického deštného lesa jako panelák, druhý se noří pod hladinu tropických řek a jezer. Třetí panel vám představí ohroženou krásu tropického dřeva. Návštěvníci nemusí bloumat skleníkem, ale mohou nastudovat mapu, kde jsou vyznačené jednotlivé oblasti a zajímavosti.

Některé lavičky ve venkovní expozici jsou osázené cedulkami s významnými přírodovědci Teplic a blízkého okolí. Kde jinde můžete posedět na lavičce Alexandra von Humboldta nebo Karla Rudolpha a ještě se dozvědět zajímavou věc? Zároveň byl rozšířen stávající systém stojanů a cedulí formátu A4 a A5.

Významnou novinkou jsou cedule nazvané „Jsem teplická zajímavost“. Ty jsou fixou popisovatelné a snadno přesouvatelné. Díky nim můžeme návštěvníky upozorňovat z hodiny na hodinu na aktuální informace. „Inspiraci jsme si vzali při loňské návštěvě Královské botanické zahrady Kew ve Velké Británii. Podobný styl cedulí tam používají a přišlo nám to jako dobrý nápad, jak rychle a efektivně informovat o aktuálních věcech ve skleníku,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla. „Umožňují tak informovat o kvetoucích nebo plodících rostlinách, u nichž to není tak běžné. Nebo u rostlin, které mohou návštěvníci snadno přehlédnout,“ dodává.

Významný komfort pro návštěvníky přinesly různorodé informační a upozorňující cedule. Jedny z těch nejvýraznějších jsou SOS cedule rozmístěné na různých místech zahrady. Ty obsahují nejenom čísla na složky integrovaného záchranného systému, ale i na pokladnu zahrady nebo informační kanály, kde lze získat další informace v případě nenadálé události. Spolu s informačními cedulemi, kam návštěvníci smí nebo nesmí, se zvyšuje komfort pro všechny kategorie a zlepšuje pocit z celé prohlídky zahrady. Zároveň jsme při tom mysleli na osoby se specifickými potřebami. Díky těmto jasným signálům vědí, kudy mohou snadno a pohodlně opustit po prohlídce zahradu a nemusejí tápat.

Vše výše uvedené bylo naším dlouhodobým cílem. Samozřejmě není hotovo, protože informační systém musí být pravidelně obnovován a aktualizován. Jen tak můžeme držet trend institucí našeho typu.

 

 

Sledovat dění v Botanické zahradě Teplice můžete na sociálních sítích Facebook, Instagram a X (dříve Twitter). Mnoho novinek je k dispozici na našich webových stránkách www.botanickateplice.cz.

 

 

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020