Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Mikrosvět lidskému oku neviditelný – My ho viděli!

Den fascinace rostlinami – tak zněl 18. května název svátku, během něhož botanické zahrady ukazují světu, jak uhrančivé mohou být květy, dužiny či kořeny. V našem případě jsme šli ještě dál a předvedli, že to, co vidíme pouhým okem je navzdory své kráse pouhá špička ledovce, a to s pomocí nejmodernějšího technického vybavení – mikroskopu.

Mikroskopů bylo několik, jednak jsme měli vlastní a jednak se o ně s námi podělila přírodovědecká fakulta univerzity UJEP. Díky tomu se netvořily žádné fronty. Každý návštěvník měl možnost prozkoumat molekulární svět a na vlastní oči se přesvědčit, že rostliny jsou daleko živější, než jak se může na první pohled zdát.

„Vášeň pro květiny jsem měl odmalička, proto jsem je také studoval. A to, co na nich shledávám tak atraktivní, se občas velmi těžce vysvětluje. Jsem proto rád, že se alespoň touto cestou mohu podělit o své nadšení s ostatními. Ještě jsem neviděl, že by někdo nad mikroskopickým zkoumáním i třeba tak zdánlivě všedního listu pouze pokrčil rameny, i to je zkrátka dechberoucí,“ říká kurátor botanické zahrady Jan Ptáček.

Jak studenti přírodovědecké fakulty, tak sám pan kurátor byli návštěvníkům k dispozici v souvislosti s odbornými otázkami. A vskutku zodpověděli každou maličkost.

Na posilněnou tu byl přítomen stánek Kukang Coffe, kde si mohli návštěvníci zakoupit jejich pověstnou kávu. A ta se hodila, neboť jsme pro všechny nadšence připravili spoustu rébusů, křížovek či skládaček, jak už máme ve zvyku.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020