Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Intenzivně vylepšujeme naše expozice

Botanická zahrada Teplice intenzivně vylepšuje své expozice

Madagaskar v xerickém skleníku

První měsíce každého roku jsou pro Botanickou zahradu Teplice náročné, neboť je vždy plánováno několik rekonstrukcí a vylepšují se naše expozice. „Termín není zvolen náhodně. V zimních měsících chodí nejméně návštěvníků a pro rostliny je to také ideální termín, než přijde jaro,“ vysvětluje ředitel zahrady Petr Šíla. Koncem ledna začala dlouho plánovaná rekonstrukce expozice Madagaskaru v xerickém skleníku. Rozpadlý kámen byl kompletně nahrazen novým, který lépe odpovídá biotopům jihovýchodního Madagaskaru. Doplněna byla zemina, provedly se terénní úpravy a vysázeny byly nové rostliny z našeho zázemí. „Dlouho jsme uvažovali, jakým způsobem pojmout rekonstrukci celé expozice, snažili jsme se co nejvíce přiblížit reálným podmínkám v přírodě. Často je to velmi těžké, ale myslím si, že se rekonstrukce velmi zdařila,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. Během rekonstrukce byl xerický skleník zavřený, návštěvníci chodili zadním vchodem. „Bez sehraného týmu zahradníků by nebylo možné provést rekonstrukci kvalitně a ve velmi krátkém čase,“ doplňuje ředitel Petr Šíla.  

Stěna u vodopádu v tropickém skleníku

Nevzhledná bílo-zelená stěna u vodopádu v tropickém skleníku byla vylepšena díky práci našeho zaměstnance, který vytvořil umělou stěnu s kapsami pro pěstování rostlin a imitací kořenů, které se spouštějí z horní části a jdou až k cestě. Vznikl tak úplně nový a vzhledný prostor pro pěstování rostlin, který se snaží navodit iluzi tropického deštného lesa.

Prořezávání ve sklenících

Po celý leden probíhá prosvětlování skleníků řezem lián a vysokých stromů s pomocí stromolezce. Některé rostliny na větší přísun světla reagují kvetením. V tropickém skleníku je tak možné vidět kvetoucí rostliny z čeledi zázvorovité a helikoniovité. Rozkvetly taktéž mexické palmy rodu Chamaedora,“ říká vedoucí zahradnice Marcela Strnadová. Od 7. 2. do 9. 2. jsou skleníky kompletně zavřené. Kromě stromolezce využívá tým zahradníků i vysokozdvižnou plošinu pro důkladný sestřih. „Velké prořezávání provádíme zejména v prvních měsících každého roku a na podzim, aby i do podrostu pronikal dostatek světla,“ říká vedoucí zahradnice Marcela Strnadová. „V blízké budoucnosti dojde i k přepláštění celého skleníku, a tak je již nyní důležité na to rostliny připravit hlubším řezem a omezením jejich rozpínavosti,“ uzavírá celé rekonstrukční okénko ředitel zahrady Petr Šíla.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020