Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Index seminum

Životní cyklus rostliny by se dal popsat od semene, jeho klíčení, přes malou rostlinku, která postupně roste a nabírá na síle. Jako dospělá pak vytvoří květenství tvořené jednotlivými květy a po úspěšném opylení a oplození se začnou vyvíjet semena, která jsou v případě krytosemenných rostlin uzavřená v plodu. U některých rostlin tento cyklus trvá týdny, u jiných jsou to naopak roky. 

Když se procházíte botanickou zahradou, tak se kocháte pestrobarevnou paletou květů různých druhů a možná přehlížíte odkvetlé rostliny. Ty ale nepřehlížejí naši zahradníci, neboť sběr semen je nedílnou součástí všech botanických zahrad. Na přelomu roku a v prvních zimních měsících vydávají botanické zahrady tzv. index seminum, neboli seznam semen, které zahradníci v průběhu roku nasbírali. Tento seznam slouží ostatním botanickým zahradám, které hledají vhodné druhy do svých expozic a nemají třeba možnost se dostat na expedici do daného území. Výměna mezi botanickými zahradami je bezplatná a je možná za daných podmínek, které upravuje Úmluva o biologické rozmanitosti. Většina botanických zahrad, včetně nás, vydává index seminum každý rok, jiné se vydaly cestou vydávat index jednou za dva roky. 

V průběhu sezóny zahradníci postupně sbírají semena, která ukládají do papírových sáčků. Během podzimu a zimy semena protřídí, vyluští a vyčistí od rostlinných zbytků. Ze všech druhů se udělá seznam rostlin, jejichž semena můžeme nabízet, očíslují se jednotlivé sáčky, připraví se vlastní index seminum, který se vyvěsí na webové stránky a rozešle se botanickým zahradám po celém světě. V letošním roce obsahuje 477 položek, průměrná hodnota od roku 2011 do roku 2021 je 514 položek. V minulém roce jsme získali indexy ze 181 tuzemských i zahraničních botanických zahrad a arboret.

Shrnuto podtrženo – semena od nás mohou získat pouze botanické zahrady, arboreta nebo vědecké instituce. Jednotlivcům či firmám zabývajících se komerčním prodejem semena nabízet nemůžeme. Vy si ho ale můžete klidně prohlédnout a více informací se dozvědět v samostatné sekci, která je určena právě ostatním botanickým zahradám. 

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020