Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Dušičkový čas v botanické

Když se řeknou Dušičky a začátek listopadu, jaké počasí se vám vybaví? Mlha, mrholení a nízké teploty, které ještě více umocňují smutnou atmosféru vzpomínání na zemřelé. Věděli jste, že lze Dušičky oslavovat i jiným způsobem? Že to nemusí být ponuré a zahalené šedivými barvami, ale naopak veselé, barevné a plné pestrých květin. Přesně takovýto typ oslavy probíhá v Mexiku a my se vám ho budeme snažit přiblížit při výstavě Día de los Muertos (Den mrtvých) v Botanické zahradě Teplice. Tento svátek patří v Mexiku mezi ty nejdůležitější a jeho oslavy začínají přibližně od 22. října a trvají do 10. listopadu, přičemž nejdůležitější část nastává na začátku listopadu (v období našich Dušiček). 

Před začátkem Dne mrtvých (Día de los Muertos) se zdobí hroby a oltáře pro zesnulé, které jsou umístěny doma nebo v zahradách. Nechybí portrét obklopený svíčkami a obětinami zahrnující sladký chléb (pan de muerto), sladkosti, sklenice vody, alkoholické nápoje, doutníky, ovoce a další. Důležitá je výzdoba barevnými květy, zejména pak žlutými květy aksamitníků (neboli afrikánů), které symbolizují slunce a světlo. Dále se přidává pestrobarevný nevadlec, slunečnice, lantana či mečík. Symbolem mexického Dne mrtvých je smrtka „Catrina“ nazvaná podle kresby mexického malíře José Guadalupe Posady z roku 1930.

Proto vás zveme do Botanické zahrady Teplice na výstavu Día de los Muertos. Nechceme o výstavě prozrazovat příliš, ale součástí je výstava Zapomenuté osobnosti české přírodovědy, kterým je věnováno deset oltářů rozmístěných v celém expozičním skleníku. Víte, komu se přezdívá Král orchidejí a komu Kníže kaktusů? A po kom se jmenují kamélie? To všechno se dozvíte na nazdobených oltářích a letáčku, který dostanete zdarma ke vstupnému. 

Mexiko je jednou ze zemí, které je v botanické zahradě věnována zvýšená pozornost. V letní sezóně můžete obdivovat zajímavou venkovní expozici se sukulenty a pestrobarevnými letničkami, šalvějemi a jiřinkami. Celoročně lze obdivovat vysazené rostliny v xerickém skleníku, kde jsou to zejména rostliny, které odolávají delším období sucha. Naopak v tropickém skleníku to jsou rostliny z vlhkých lesů potřebující dostatek vody. My v botanické zahradě doufáme, že vás výstava i Mexiko nadchne stejně, jako nás. 

Nezapomeňte se projít po venkovní expozici. Na začátku listopadu určitě hraje stále všemi barvami. K prvním zbarvujícím se stromům se přidaly další – třeba takový náš buk lesní. V malém arboretu máme několik kultivarů, jejichž listí je zbarvené od zlatavé po hnědou. Snad vám právě v botanické zahradě dokážeme, že listopad není jenom šedivý a mlhavý měsíc, ale že má své barevné kouzlo. Pokud nás budete chtít navštívit ve středu 17. listopadu o státní svátek, tak jste vítáni – jsme tu pro vás od 9.00 do 17.00. Pokud jste navštívili výstavu a líbila se vám, můžete nám napsat, třeba na sociálních sítí jako je Facebook nebo Instagram

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020