Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Día de los Muertos

Součástí jsou oltáře s výstavou „Zapomenuté osobnosti české přírodovědy“

Konání výstavy: 19. 10. – 14. 11. 2021 od 9.00 do 17.00 ve skleníku Tropicana

Dovolujeme si vás srdečně pozvat na výstavu Día de los Muertos – Den mrtvých. Zní to mnohem morbidněji, než jaké to opravdu u nás bude. Zatímco v americké halloweenské tradici je smrt prezentována jako něco, čeho je třeba se bát, v Mexiku o těchto svátcích vlastně mrtvé oslavují a vítají duchy u sebe doma.

„Minulý rok nám výstavu po dvou dnech uzavřelo nařízení Ministerstva zdravotnictví kvůli šíření nemoci COVID-19, letos doufáme, že si ji návštěvníci vychutnají po celou dobu konání,“ říká ředitel Petr Šíla.

Oslavy Día de los Muertos začínají kolem 20. října a pokračují až na začátek listopadu, kdy oslavy vrcholí. Hroby se zdobí barevnými květinami, zejména žlutými aksamitníky, které symbolizují slunce a světlo, a ukazují duším cestu, aby nezabloudily na tomto světě,“ dodává kurátor Jan Ptáček.

Ve foyer výstavy jsou k vidění fotografie s názvem Hanal Pixan zachycující oslavy Día de los Muertos, jejímž autorem je Alejandro Cruz, a které nám zapůjčilo Velvyslanectví Spojených států mexických. Další fotografie nám zapůjčila autorka knihy Mexikopedie: abecedář mexické kultury, kterou si lze zakoupit v knihkupectví Kosmas. Touto cestou bychom jim rádi poděkovali za zapůjčení.

Česká republika může být pyšná na své přírodovědce, botaniky a cestovatele, kteří zanechali ve světě výraznou stopu. Část z nich byla bohužel částečně či úplně zapomenuta a výstavou Zapomenuté osobnosti české přírodovědy, která je součástí oslav Día de los Muertos v botanické bychom je chtěli uctít a připomenout široké veřejnosti.

Pro navození té správné mexické dušičkové atmosféry doporučujeme shlédnout krátké video z minulého roku.

 

V rámci výstavy Día de los Muertos se můžete těšit na:

  1. Večerní prohlídky s průvodcem – 22. 10.

Přijďte si vychutnat atmosféru setmělého skleníku při svitu svíček na oltářích. Průvodce vám představí svátek Día de los Muertos, zapomenuté osobnosti české přírodovědy, a seznámí vás se zajímavými rostlinami ve skleníku.

Prohlídky začínají v 18.30, 18.45 a 19.00, kapacita jedné prohlídky je omezena na 15 osob. Na prohlídku je nutné mít respirátor a není nutné mít potvrzení o bezinfekčnosti (tzv. OTN – očkování – test – prodělání nemoci). Prohlídka trvá jednu hodinu za standardní vstupné do zahrady.

  1. Prodloužená otevírací doba

Chcete si projít setmělý skleník při svitu svíček a vychutnat si neopakovatelnou atmosféru barevně nazdobených oltářů na svátek Día de los Muertos. Připravili jsme pro vás prodlouženou otevírací dobu do 19.00 a to v tyto dny:

  • sobota 23. 10.
  • středa 27. 10.
  • čtvrtek 28. 10.
  • pátek 29. 10.
  • sobota 30. 10.
  1. Podzimní tvořivé dny – 30. – 31. 10.

Chcete si vyrobit originální přírodní dekoraci pro podzimní výzdobu vašeho domu? Ozdobit si kapustu podle vytvořeného vzoru a zapojit děti do kreativní práce? Jestli ano, tak vás srdečně zveme o víkendu 30. 10. – 31. 10. do botanické. Inspiraci, jak si nazdobit kapustu můžete získat ve videu pořízeném v minulém roce, které je dostupné na našem Youtube kanále.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020