Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Deset únorových rostlin venkovní expozice

Už skončilo období vymlouvání se na to, že ve venkovní expozici v zimě nic nekvete. Ano, zima bývá slabší s jedním či dvěma druhy a stálezelenými rostlinami, ale nyní už nastává období, kdy je nutné začít šmejdit po venkovní expozici a hledat skryté poklady jara. V našem článku vám přinášíme deset tipů na rostliny, které jsou v zahradě aktuálně k vidění. 

V souladu s naší sbírkotvornou činností i atraktivitou venkovní expozice po celý rok se snažíme o co nejpestřejší ukázku pěstovaných rostlin. V minulých letech jsme hojně vysazovali jarní cibuloviny i rostliny, které kvetou časně zjara. S podobným trendem pracujeme i na podzim, aby efekt venkovní expozice byl opravdu po celý rok. A ano, zahradu je potřeba prohlížet každý měsíc, protože vždy je trochu jiná a překvapí něčím jiným (včetně zimy). 

Slavnosti sněženek
V minulém roce jsme v zadních částech zahrady vysadili cibule sněženek (Galanthus, Amaryllidaceae). Návštěvníci se mohou kochat sněženkou Elwesovou (Galanthus elwesii) pocházející z Malé Asie. Kvete velmi časně, často již v lednu a předchází i naši sněženku podsněžník (Galanthus nivalis). Tu naleznete u nás také a dokonce i v plnokvětém kultivaru 'Flore Pleno'. Sněženka Voronovova (Galanthus woronowii) pochází ze severovýchodního Turecka a Kavkazu. V našich oblastech se pěstuji již od konce 19. století. Vyznačuje se značně širokými listy. 

Na brambory je ještě brzy – bramboříky
Hybridní brambořík jarní (Cyclamen coum) je od minulého roku ve zvýšeném počtu vysazen v evropském háji. Druh pochází z oblasti kolem Černého moře, ale zde vysazené rostliny jsou hybridního původu. Naplno rozkvetlý je i brambořík břečťanolistý (Cyclamen coum var. hederifolium), který je doma v jižní Evropě. Jako jiné cibuloviny, i on se pěstuje v rozličných kultivarech a dělá parádu v brzkém jarním období. Rozlišují se u něho dvě variety. Varieta confusum, která je tetraploidní (má čtyři sádky chromozomů) a var. hederifolium (na obrázku), která je diploidní (má dvě sady chromozomů).

Je jich jako šafránu? Není…
Šafrán či krokus, to je rod Crocus. Ten se svými 243 uznanými druhy roste od Středozemí až střední Asii. U nás v zahradě pěstujeme 13 druhů včetně zahradních hybridů a samozřejmě máme ukázku i zajímavých kultivarů. Jejich rozšíření tak napoví, kde je v naší venkovní expozici hledat. 

Síťka na kosatce? 
V naší zahradě se s nimi setkáte zejména na skalce, ale naleznete je i v úseku jihovýchodní Asie. Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) pochází z východního Turecka a Íránu. Proč je jeho druhový název „síťkovaný“? Protože jeho cibuli obepíná vláknitá síťka. Vyšlechtěno bylo mnoho kultivarů, v naší zahradě jsou to například fialovomodrý 'Pixie', žlutokvětý 'Sunshine' nebo bělokvětý 'White Caucasus'

Talovíny všude kolem nás
Talovín zimní (Eranthis hyemalis), to už je synonymum brzkého jara. Začíná kvést společně se sněženkami nebo těsně poté. Doma je v lesích Evropy. Velmi snadno a samovolně se šíří, jak si můžete všimnout i v naší zahradě. Jakmile začnou stoupat teploty, vrchní část pomalu zaschne, aby se z ní mohla vysypat semena, která dají vzniknout další generaci těchto jarních krásek. 

Alergiky nepotěšíme
Kvete líska obecná (Corylus avellana), takové malé neštěstí pro alergiky. Alergie na pyl lísky bývá často kombinován s pylem břízy či olše a intolerancí lískových ořechů. Zahradníky ale potěší náš kultivar 'Contorta', který tvoří nepravidelně pokroucené větve. Jedná se o samovolnou mutaci nalezenou v 19. století ve Velké Británii. Dřevina je tak dekorativní po celý rok včetně zimy. 

Vilín je první zimní stálicí
O vilínech bych se dalo psát každý rok. Na centrálním trávníku bohatě kvetou dva již starší keře, ovšem v minulých letech jsme dosazovali další kultivary, které ještě k bohatému kvetení mají daleko, ale čas je neúprosný a kdo si počká, ten se dočká. Tyto vilíny patří k hybridnímu druhu Hamamelis ×intermedia, který vznikl zkřížením vilínu japonského (Hamamelis japonica) a vilínu měkkého (Hamamelis mollis). 

Upozornění pro skleníky: V subtropickém skleníku kvete vilín čínský (Loropetalum chinense). Listy, květy a kořeny vilínu čínského jsou používané v tradiční čínské medicíně.

Nahá zimní stálice
Významný botanik Robert Fortune (1812–1880) objevil na jedné ze svých cest po Číně opadavý keř, který poslal k popisu svému známému Johnu Lindleyovi (1799–1865). Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) je opravdový přítel zimy, často se první květy objevují již v prosinci a nyní (v únoru) kvete naprosto bohatě. 

Na rhododendrony není brzy
Dokazuje to asijský druh Rhododendron ledebourii, jehož domovem je Sibiř a Mongolsko. Jedná se o druh blízce příbuzný druhu Rhododendron dauricum, který taktéž patří mezi časně kvetoucí keře. Jedná se o vzácný druh, který je ovšem velmi dekorativní. 

Vůně kaliny vonné
Až z daleké Číny pochází kalina vonná (Viburnum farreri), jeden z velmi časně kvetoucích okrasných keřů. Jeho předností je i nádherná vůně, proto si připravte čichové receptory a čichejte. Její druhové jméno pochází od britského zahradníka a skalničkáře Johna Reginalda Farrera (1880–1920), který se účastnil expedic do východní Asie. Navíc ve spojitosti s naším východoasijským rokem je to rostlina, kterou musíte vidět (a cítit). 

"Deset rostlin je ještě málo. Venku také kvetou čemeřice, které naši zahradníci v minulém roce dosazovali k úseku jedovatých rostlin. Za dobrého počasí probíhá v zahradě střih trvalek a čištění záhonů. Ve sklenících už jsou vysetá první semínka a nová sezóna roku tak již plně začala," uzavírá celé téma ředitel zahrady Petr Šíla
 

Jaro 2024 - Galanthus nivalis 'Flore Pleno' Fotka 1
Jaro 2024 - Galanthus nivalis 'Flore Pleno'
Jaro 2024 - Galanthus elwesii Fotka 2
Jaro 2024 - Galanthus elwesii
Jaro 2024 - Galanthus woronowii Fotka 3
Jaro 2024 - Galanthus woronowii
Jaro 2024 - Cyclamen coum subsp. caucasicum Fotka 4
Jaro 2024 - Cyclamen coum subsp. caucasicum
Jaro 2024 Fotka 5
Jaro 2024
Jaro 2024 - Crocus chrysanthus 'Fuscotinctus' Fotka 6
Jaro 2024 - Crocus chrysanthus 'Fuscotinctus'
Jaro 2024 - Viburnum farreri Fotka 7
Jaro 2024 - Viburnum farreri
Jaro 2024 - Helleborus niger 'HGC Snow Frills' Fotka 8
Jaro 2024 - Helleborus niger 'HGC Snow Frills'
Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020