Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Daruji rostlinu do botanické zahrady

Dobrý den, doma mi přerostl kaktus a už nezvládnu jeho péči, mohl bych ho darovat do botanické zahrady?“
I takhle může začít e-mail občana České republiky, obracejícího se na naši botanickou zahradu. Za kaktus si můžete dosadit palmu, fíkus nebo třeba citroníky. Prostě jakoukoliv rostlinu, která dokáže dorůstat větších rozměrů a do bytu se příliš nehodí. Tento dotaz je vcelku častý, objevuje se tak jednou za čtrnáct dní. Méně časté jsou e-maily, kdy člověk snažící se zbavit rostliny, ji nabízí k odkoupení. Telefonáty se tu a tam vyskytují, ale jsou méně běžné.

Ve většině případů končí tyto dotazy a prosby zamítavým postojem botanické zahrady. Nejprve si musíme uvědomit, jaké jsou hlavní funkce botanické zahrady. Je to snad záchrana přerostlých rostlin z domácí péče? Není – naše příznivce a návštěvníky jsme se o tom snažili informovat nejrůznějšími kanály a stále v tom pokračujeme, abychom dále šířili osvětu mezi lidmi. V zoologické zahradě také nevezmou želvu od soukromého chovatele jenom proto, že ho omrzela a teď neví, co s ní. Botanické zahrady se snaží uchovávat sbírky rostlin z celého světa. Nejlépe se známým původem v přírodě, vytvářet kolekce rodů nebo kultivarů, rostlin, pocházejících z menšího či většího území. Běžný fíkus, který seženete v každém menším či větším zahradnictví není něčím, čím bychom si mohli dovolit zaplnit již tak plný skleník.

Tím úplně neříkáme, že nebereme rostliny od soukromých pěstitelů. V České republice je spousta lidí, kteří doma mají neuvěřitelné sbírky rostlin. Ty se bohužel do botanických zahrad dostávají ve smutné chvíli, většinou v době, kdy hlavní majitel té či oné sbírky zemřel bez následovníků. Osud sbírky je pak jasný – skončí na kompostu, rozdá se nebo se rozprodá jiným soukromým pěstitelům, případně se daruje jako ucelená sbírka do botanické zahrady. Ovšem ani tady to nemusí být vždy sázka na jistotu. Pokud máme botanickou zahradu bez zázemí na pěstování kaktusů, těžko do ní může přejít hodnotná sbírka kaktusů.

A co bychom poradili všem lidem, které by mohlo napadnout, přijít s výše uvedeným dotazem? Vůbec nejprve se zamyslete, jestli jste schopni pěstovat rostlinu, která je v přírodě větším keřem nebo stromem. Pořiďte si raději něco menšího, něco, co vám nepřeroste přes hlavu. A když už se tak stane a vy se objemné rostliny potřebujete zbavit? Zkuste ji zmladit – mnoho rostlin dokáže obrazit a z vrcholového řízku si můžete udělat menší rostlinu. V dnešní době frčí nejrůznější burzy a vzájemné výměny (tzv. swapy), tak proč to nezkusit tam. Dokážete si představit, jak by vypadal náš skleník, kdybychom přijali všechny nabízené rostliny?

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020