Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Březen je začátkem jara i nové sezóny v botanické zahradě

Po chladných měsících, které letos nepřinesly zrovna bohatou sněhovou nadílku, se příroda probouzí ze zimního rozjímání a i bez pohledu do kalendáře je zřejmé, že je jaro  nablízku. Kromě celé řady jiných příznaků to lze poznat i tak, že každý další den je takříkajíc o něco "veselejší" díky stále delším dnům a přibívajícímu světlu, které člověka přirozeně stimuluje a lépe nabuzuje na začátku dne. Astronomicky vzato se v letošním roce jara oficiálně dočkáme až 20. března v 4:07 SEČ, nicméně pomalu ale jistě příroda vstupuje do období svěžích barev, čerstvé zeleně a dříve než se nadějeme, začne se halit do voňavých a pestrobarevných závojů z květů.

Botanická zahrada sice nespí, nýbrž je po celý rok otevřená a aktivní, a to nejen díky svému skleníkovému komplexu, který nám umožňuje navštívit tropy či pouště dokonce i kdyby široširé okolí leželo zaváté pod silnou vrstvou sněhu. Zahájení již 22. sezóny moderní teplické botanické zahrady, které má s ohledem na výše zmíněné především symbolický charakter ve vztahu k uvítání jara a období růstu, květů a slunečního svitu, letos připadá na 21. března a ačkoliv se v tomto smyslu nechystá žádná akce pro veřejnost, u příležitosti zahájení sezóny a uvítání jara dojde v zahradě k vysazení pamětního stromu.

Zahájením letošní sezóny vítáme nejen jaro samotné, ale také všechny návštěvníky, kteří mají v oblibě venkovní expozici zahrady, zejména je-li v plném květu. Ačkoliv nuto podotknout, že venkovní expozice je úžasná na jaře i na podzim, v zimě i v létě, a zároveň každá rostlina má své vlastní období kvetení, pročež zahrada v zásadě kvete téměř permanentně a zároveň nikdy nevypadá úplně stejně," říká ředitel zahrady Petr Šíla.

Zahradníci již od začátku roku pilně pracují ve všech expozicích. Ve sklenících probíhá pravidelný prořez stromů a lián, aby byl dostatek světla i pro byliny v podrostu a liány nepřevzaly nadvládu nad našim skleníkem. Ve venkovní expozici se již čistí záhony a návštěvníkům jsou skryté práce plné výsevů nových rostlin či přesazování těch stávajících. „V letošním roce se bude osazovat zrekonstruovaný východoasijský háj, skalky v okolí skalničkového skleníku a rozšiřovat budeme plochy věnované vřesovcovitým rostlinám," vysvětluje kurátor zahrady Jan Ptáček.

Ačkoliv v tuto chvíli příroda pestrobarevná ještě není, naše zahrada se brzy zbarví trochu jiným způsobem. Již tuto sobotu 2. března bude ve foyer skleníku Tropicana velmi živo – do zahrady dorazí zástupci fauny dalekých teplých krajin, nádherní papoušci. V rámci akcí Roztáhněte křídla a leťte spolek Pad Parrots z Kladenska přiveze své okřídlené svěřence a celý den stráví u nás v zahradě. Setkání s papoušky a jejich chovately nabídne všem nadšencům a milovníkům (zvláště okřídlených) zvířat unikátní možnost, si pěkně zblízka prohlédnout a možná dokonce i pohladit tyto exotické krasavce, jakož se dozvědět mnohem více o jejich životě či specifikách jejich chovu. Potkat se s papoušky bude možné jak v sobotu 2. 3., tak i následující dvě soboty 9. 3. a 16. 3.

Vyjma toho bude ve foyer po celý měsíc, tedy od 1. 3. do 1. 4., možné zhlédnout výstavu obrazů teplického rodáka, umělce a patriota, Pavla Kremla, v rámci tematické výstavy Zčásti zmizelé Teplice, která nás provede dobře i méně známými místy a zákoutími našeho města a zároveň nám přiblíží a připomene, jak vypadalo v minulosti. V druhé polovině března se zase můžeme těšit již tradiční, oblíbené Velikonoční tvořivé dny, na nichž o víkendu 23.–24. března budeme společně s návštěvníky tvořit, zdobit a malovat. Za zmínku zároveň stojí, že na apríla v pondělí 1. 4. bude zahrada pro návštěvníky výjimečně otevřená (ačkoliv pondělky jsou zpravidla sanitární dny). Tak neváhejte a dorazte do botanky!

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020