Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Adventní inspirace v botanické zahradě

Blíží se nejkrásnější svátky v roce a v neděli 28. 11. začíná advent – doba odpočítávání do Štědrého večera. Jak si zkrátit čekání na Ježíška? Navštivte Botanickou zahradu v Teplicích, kde jsme pro vás připravili bohatý program.

Adventní inspirace

Přijďte si vychutnat vánočně vyzdobené foyer skleníku Tropicana již od soboty 27. 11. Věděli jste, že vánoční oslavy jsou neodmyslitelně spjaty s rostlinami? Vánoční hvězdu, vánoční kaktus a jmelí snad netřeba připomínat, ale věděli jste, že vánoční hvězda patří mezi pryšce a je to jedna z nejprodávanějších hrnkovaných rostlin? Proč kvetou tyto rostliny na vánoce? Znáte důvod, proč se při štědrovečerním krájení jablka objeví hvězdička nebo křížek? Odpočinout si a dozvědět se něco nového o Vánocích a botanice můžete až do 9. 1. 2022. „Vánoční perníčky“ – to je hotová botanická zahrada. Mnoho rostlin, které se využívají jako koření do perníku pěstujeme v našem tropickém skleníku, zejména pak na křížovkářském záhoně, kde představujeme užitkové druhy tropických rostlin. Ať už se jedná o pepřovník, skořicovník či hřebíčkovec pocházející ze starých sbírek. Momentálně vykvétá drobnými květy kakaovník, který mohou návštěvníci obdivovat tamtéž“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček.

Adventní tvořivé dny

První adventní víkend (27. 11.-28. 11.) jsme si pro vás připravili adventní tvořivé dny. Přijďte si vyrobit adventní nebo závěsný vánoční věnec, svícen či vánoční dekorativní větvičky. Pro děti budou připraveny papírové dílny a zdobení perníčků. Tvoření bude probíhat ve venkovních a vnitřních prostorách. „Tvořivé dny patří mezi oblíbené akce pořádané tady v botanické zahradě. Letošní novinkou jsou vlastnoručně vyrobené věnce a malované svícny na čajové svíčky, které si mohou návštěvníci zakoupit při návštěvě zahrady“ sděluje ředitel Petr Šíla. Jedná se o limitovanou edici, která je k dispozici do vyprodání zásob. „Od víkendu se rozsvítí i náš vánoční strom ve venkovní expozici“ dodává Petr Šíla. „Jedná se o smrk černý pocházející ze Severní Ameriky, který se v Evropě pěstuje jako okrasný strom. Jeho kuželovitá koruna může dosahovat výšky až 25 metrů“ říká kurátor Jan Ptáček.

Večerní magie - adventní komentované prohlídky

Když zapadne slunce, pouštní krajina se ochladí na únosnou mez a živočichové včetně člověka se mohou projít zdejší krajinou bez následků slunečního úpalu. V tropickém deštném lese začnou vonět kvetoucí rostliny a lákat noční opylovače na sladký nektar. Na horách vás může překvapit mlžný závoj pokrývající vrcholky, za nímž se přenesete na skok do období třetihor a druhohor. Kdo ví, třeba uvidíme i dinosaura. 

 • Datum konání: pátky 3. 12., 10. 12. a 17. 12.
 • Prohlídky začínají vždy v 17.00 a 18.10. Trvají přibližně jednu hodinu.
 • Jednotné vstupné 100 Kč. Na prohlídky není možné uplatnit žádnou další slevu, ani permanentní vstupenku.
 • Rezervace je možná telefonicky na čísle +420 417 534 359.
 • Upozorňujeme, že závaznou rezervaci je nutné zaplatit nejpozději týden před prohlídkou. Při následném zrušení rezervace se peníze zpět nevrací.
 • Za neuskutečněné prohlídky z důvodu epidemiologických opatření budou nabídnuty náhradní termíny.

Do botanické přijde Mikuláš

5.12. k nám dorazí Mikuláš, čert a anděl. Po botanické zahradě se budou procházet od 14.00 do 17.00 a posvítí si na veškeré hříšníky, kteří budou mít co dočinění s čertem a ty nejhodnější odmění Mikuláš s andělem malým dárkem. Pro ty, co mají černé svědomí, připomínáme, že na každého čerta platí recitace básniček či zpěv písniček.

Otevírací doba přes svátky

Na Štědrý den máme otevřeno od 9.00 do 14.00. O oba vánoční svátky máme standardní otevírací dobu od 9.00 do 17.00. Mimořádně máme otevřeno také v pondělí 27. 12. Pokud si chcete zpříjemnit Silvestr vycházkou do zahrady, pak tu budeme pro vás od 9.00 do 14.00 a po novoročních oslavách se těšíme ve standardní otevírací době. Udělejte si novou tradici a po novoročním obědě vyrazte se ohřát do skleníku Tropicana mezi tropickou vegetaci. Pokud přijdete brzy ráno nebo odpoledne, možná uslyšíte v tropickém skleníku kuňkat i drobné žabky. Za hezkého a slunečného počasí vyniknou ve venkovní expozici stálezelené dřeviny – třeba jehličnany.

 • 24. 12. od 9.00 do 14.00
 • 25. 12. – 26. 12. od 9.00 do 17.00
 • 27. 12. mimořádně otevřeno od 9.00 do 17.00
 • 28. 12. – 30. 12. od 9.00 do 17.00
 • 31. 12. od 9.00 do 14.00
 • 1. 1. 2022 od 9.00 do 17.00
 • od 2. 1. 2022 standardní otevírací doba

Všechny aktuální informace naleznete na našich webových stránkách www.botanickateplice.cz. Sledujte nás také na Facebooku a Instagramu. Přidávejte fotky z vaší návštěvy a nezapomeňte nás označovat, abychom se mohli podívat, jak jste si botanickou zahradu užili. Nezapomeňte, že máme i Youtube, kde máme různá videa z prohlídek skleníkových expozic.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020