Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

5 mýtů při pěstování pokojových rostlin

Mezi lidmi se stále drží některé mýty, které mohou komplikovat péči o pokojové rostliny. S některými se pak s dotazy obrací na botanickou zahradu. U některých vás může překvapit, jak často se objevují v různých hobby magazínech či webových stránkách, které se věnují volnému času a sem tam zmiňují některé rady ohledně rostlin. Připravili jsme si první pětici nejčastějších mýtů týkajících se pěstování pokojových rostlin. 

První mýtus: sukulenty nepotřebují zalévat

„Neumím se starat o rostliny. Pořídím si sukulent nebo kaktus, ten poroste sám.“

Největší omyl – každá rostlina potřebuje vodu, některá více, některá méně. A sukulenty nejsou výjimkou. Naopak, je období, kdy potřebují dostatek vody pro svůj růst a samozřejmě existuje i čas, kdy zalévat nepotřebují. V mnoha případech je tak péče o sukulent náročnější než o kdejakou tropickou pokojovou rostlinu. Důležité je mít dobře připravený propustný substrát, který mezi jednotlivými zálivkami dobře proschne a nedrží se v něm dlouho voda. 

Druhý mýtus: pokojové rostliny čistí vzduch

Pokud tomu věříte, tak prosíme nezapomínejte měnit filtr prachových částic a dolévat provozní kapaliny. Mezi nejlepší rostliny na čištění vzduchu se doporučuje třeba lopatkovec (Spathiphyllum) nebo toulitka (Anthurium). Občas si prohlédněte listy rostliny. Až uvidíte tu vrstvu prachu, je nejvyšší čas ji pořádně osprchovat. Jako každá jiná součást domácnosti, i rostliny mohou fungovat jako výtečný lapač prachu, který se stejně snadno dostane zpět do vzduchu. Místo rostlin tak doporučujeme pro rychlejší čištění vzduchu vyvětrat. 

Třetí mýtus: rostliny vypumpují z pokoje oxid uhličitý a přinesou spoustu kyslíku

Ano, rostliny získávají zásobní látky pomocí fotosyntézy, při které spotřebovávají oxid uhličitý. Zároveň také potřebují dýchat a při tomto procesu spotřebovávají kyslík a produkují oxid uhličitý. Množství kyslíku a oxidu uhličitého, které vyprodukuje deset květináčů vašich oblíbených pokojovek je minimální. Proto se nebojte mít rostliny i v ložnici, na otravu oxidem uhličitým a předávkování kyslíku neumřete. 

Čtvrtý mýtus: vadnoucí rostlina potřebuje zalít

Pokud rostlina nemá dostatek vody, zvadne. Pokud má rostlina přebytek vody, zablokují se dráhy vedoucí vodu po těle rostliny a stane se co? Rostlina začne vadnout. Proto je důležité zjistit příčinu vadnutí a teprve poté vhodně zasáhnout. 

Pátý mýtus: pokojovky nepotřebují přes zimu hnojivo

Je zima. Rostliny spí a nepotřebují živiny. Ale potřebují! Pokojové rostliny pocházejí převážně z tropických oblastí a výživu v podobě hnojiva potřebují i v zimě. Sice méně často (protože v domácnostech máme méně světla a chladněji), ale potřebují. Nepřestávejte přihnojovat, pokojové rostliny rostou po celý rok. 

 

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020