Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Xerický skleník

Délka Šířka  Výška Plocha Počet pěstovaných taxonů Denní teplota Noční teplota Vlhkost Počet zahradníků
30 m 18 m 6,5–7,4 m 540 m2 382 20–27 °C 17–20 °C  40-60 % 1

 

První skleník, který návštěvníci v rámci prohlídky uvidí, je skleník xerický. Slovo "xerický" pochází z řečtiny a znamená suchý. Právě tento skleník představuje rostliny pocházející z oblastí vystavených dlouhodobému suchu, ať už se jedná o pouště, polopouště, savany či tropické opadavé a poloopadavé lesy. Pokud bychom chtěli tento skleník nazývat sukulentním, pak bychom se dopouštěli nepřesnosti, protože mimo sukulentů jsou v tomto skleníku vystaveny i stromy, keře, byliny a cibuloviny, které nemusí být nutně sukulentní. 

Pár čísel: 382 taxonů, 364 druhů, z nichž 43 % je uvedeno na Červeném seznamu ohrožených druhů. 

V xerickém skleníku představujeme následující oblasti: 

Střední Amerika

Při vstupu do xerického skleníku se vám po pravé straně otevře expozice věnovaná flóře Střední Ameriky, zejména pak Mexika a Guatemaly. Celou expozici zpestřuje domeček v pueblánském slohu s jeho majitelem Gomézem, který odpočívá na lavičce za poslechu mexické hudby. 

Suché oblasti Jižní Ameriky

Tato nevelká expozice představuje periodicky suché oblasti Jižní Ameriky, a to zejména severní Argentiny, Uruguaye, Paraguaye a Brazílie. 

jižní Afrika

Západní prostor jižní Afriky zahrnuje provincie Jihoafrické republiky a Namibie včetně pouště Namib. V severním cípu Jihoafrické republiky (v provinciích Namaqualand a Richtersveld) a v jižní Namibii nalezneme specifickou vegetaci tzv. sukulentního karoo. To je typické svými na živiny chudými půdami, které jsou převážně písčité až kamenité. Panuje zde dlouhé období letního sucha. Půjdeme-li ještě severněji, nalezneme poušť Namib. Ta těží ze své polohy bezprostředně podél chladného mořského pobřeží, které je svlažováno pravidelnou dávkou mlh. 

Madagaskar

Podél jižního a jihozápadního pobřeží Madagaskaru se táhne území s výrazně suchým klimatem. Z bohaté flóry Madagaskaru je 80 až 90 % rostlin endemických (tj. nerostou nikde jinde na světě). Endemismus je způsoben izolací ostrova od pevniny (oddělením od Indického subkontinentu před 88 mil. lety) a následným samostatným vývojem bioty (tj. rostlin a živočichů). Bohužel, velký vliv na zdejší rostliny mělo a stále má lidské osídlení, které negativně ovlivňuje zdejší vegetaci vypalováním porostů, zemědělstvím a výrobou dřevěného uhlí z endemických rostlin. 

Galapágy – Zázrak v Pacifiku

Souostroví Galapágy leží 1 000 km od jihoamerické pevniny a zahrnuje přibližně 45 ostrovů a ostrůvků. Zde se nacházející fauna i flóra je mimořádně zajímavá a náležité pozornosti se jí dostává již od dob Charlese Darwina (1809-1882). Vláha sem přichází zejména ve formě mlh a prší hlavně ve výše položených oblastech ostrova. V rovinaté krajině mezi lávovými proudy, kde panuje sucho, se střídají stromy, keře a zástupci kaktusů (např. se zde nachází 6 endemických poddruhů opuncií). 

Sokotra – Galapágy Indického oceánu

Souostroví Sokotra leží v Arabském moři mezi Jemenem a Somálskem. Klima je zde ovlivněno monzunovým prouděním, kdy letní monzuny přinášejí velmi silné, suché a teplé větry z Afriky. V této době je srážek málo a krajina vysychá. Zimní monzuny přinášejí jen sporadické srážky. Izolace ostrova od pevniny způsobila samostatný vývoj bioty, která vyústila k vývoji až 30 % endemických druhů. Složení rostlinného společenstva je ovlivněno lidskou činností, zejména pastevectvím koz. V důsledku toho je celý ostrov kromě sukulentních a jedovatých rostlin, které kozám nechutnají, spasen. 

Profilovka našich tahounů

A jaké jsou naše největší "osobnosti" xerického skleníku? Z 382 pěstovaných taxonů namátkou vybíráme. 

Ceropegia sandersonii

Popínavá sukulentní rostlina křovinatých oblastí a lesních lemů z jihovýchodu Jihoafrické republiky – svícník Sandersonův (Ceropegia sandersonii). V angličtině se jí říká „umbrella plant“ nebo „parachute plant“ – to kvůli srůstu korunních lístků, které vytvářejí „střechu“ nebo „deštník“. Opylovačem jsou nejrůznější mouchy, které sestupují do korunní trubky. Uvnitř jsou malé chloupky, které brání hmyzu úniku. Až se uvolní pylová zrna a pokryjí chlupaté tělo opylovače, chloupky uvnitř povadnou a umožní vypuštění vězněného hmyzu ven. 

Gardenia volkensii

Po odkvětu vonných květů se vyvíjejí plody, které jsou vyhledávanou lahůdkou pro opice, slony a antilopy. Tento strom je třeba ochraňovat – má totiž magickou moc, ochraňuje proti zlým duchům a bleskům. A můžeme potvrdit, že to opravdu funguje!

Passiflora calcarata

V xerickém skleníku nepřehlédněte kvetoucí a plodící madagaskarskou mučenku Passiflora calcarata. Český název mučenka byl odvozen z latinského passio = utrpení a flos = květ. Části jejího květu připomínají osoby (deset korunních lístků = deset apoštolů) nebo předměty související s ukřižováním Ježíše (tři čnělky jako hřeby a prašníky jako kladiva). 
 

Uncarina decaryi

Endemit Madagaskaru, který se nachází pouze v jeho jižní části v provincii Toliara. Tento keř či malý stromek může dorůstat výšky až osmi metrů. Do rodu Uncarina patří 14 druhů a všechny rostou pouze na Madagaskaru. 

Bursera simaruba

Chcete vidět „nahého indiána“? My ho máme v xerickém skleníku! Ve Střední Americe roste strom – březule balzámová (Bursera simaruba) – které se přezdívá „indio desnudio“ – „nahý indián“.  Proč? Kvůli odlupčivé borce, která hraje od hnědé po měděnou barvu. Celá rostlina je tak strašně fotogenická, že stojí za to, se na ní přijít podívat.  
 

Zephyranthes minuta

V angličtině se mu přezdívá „rain lily“ – to proto, že se květy objevují po vydatných deští. Latinský název zní Zephyranthes minuta a pochází z jižního Mexika a Střední Ameriky. Vyznačuje se nádhernými růžovými květy s bílým vnitřkem, šesti tyčinkami a bílým pestíkem. 

Galapážské opuncie

Věděli jste, že je možné na Galapágách pozorovat šest endemických druhů opuncií a čtrnáct rozlišovaných variet? Nacházejí se zejména v suchých oblastech v blízkosti pobřeží. Největší opuncii je možné nalézt v Santa Cruz (měří okolo 12 metrů). Známé Darwinovy pěnkavy se živí jejich květy, ovocem a semeny a zajišťují tak jejich rozšiřování. 

Punica protopunica

Určitě znáte marhaník granátový neboli granátové jablko. Toto je jeho jediný planý příbuzný, který roste na unikátním ostrově Sokotra. Ovšem plody tohoto příbuzného nejsou moc dobré. Slupka je hodně nakyslá, semena jsou hořká a mohou dokonce způsobovat puchýře na jazyku. Ve skleníku pravidelně kvete, ale neplodí. 

Věděli jste, že...

  1. xerický skleník se jako všechny naše skleníky zalévá ručně hadicí? K dispozici jsou dva přístupové body.
  2. nejnovějším prvkem je vitrína pro masožravé tučnice (Pinguicula), zejména ty pocházející ze Střední Ameriky? V období vlhka mají listy uzpůsobené k lapání drobné kořisti, v období sucha vytvářejí zimní sukulentní růžice, které zadržují vodu a pomáhají rostlinnám přežit toto nepříznivé období. 
  3. postavička mexičana Goméze zdobí domek od výstavy Día de los Muertos z roku 2021?
  4. v roce 2022 byla zrekonstruovaná část expozice Mexiko a v roce 2023 pak celá prostřední část věnovaná Madagaskaru?
  5. xerický skleník je druhý největší z našeho skleníkového komplexu?

Projděte si skleník virtuálně

Xerický skleník - jižní Afrika Fotka 1
Xerický skleník - jižní Afrika
Xerický skleník - Madagaskar Fotka 2
Xerický skleník - Madagaskar
Xerický skleník - Mexiko Fotka 3
Xerický skleník - Mexiko
Xerický skleník - Madagaskar (vlevo) a Střední Amerika (vpravo) Fotka 4
Xerický skleník - Madagaskar (vlevo) a Střední Amerika (vpravo)
Xerický skleník - Dioon jedlý (Dioon edule) Fotka 5
Xerický skleník - Dioon jedlý (Dioon edule)
Xerický skleník - Delonix pumila Fotka 6
Xerický skleník - Delonix pumila
Xerický skleník - Agave filifera Fotka 7
Xerický skleník - Agave filifera
Xerický skleník - Strelitzia nicolai Fotka 8
Xerický skleník - Strelitzia nicolai
Xerický skleník - Agave atrovirens Fotka 9
Xerický skleník - Agave atrovirens
Xerický skleník - |
    Pleuropetalum darwinii Fotka 10
Xerický skleník - | Pleuropetalum darwinii
Xerický skleník - Ceropegia woodii Fotka 11
Xerický skleník - Ceropegia woodii
Xerický skleník - Calliandra haematocephala Alba Fotka 12
Xerický skleník - Calliandra haematocephala Alba
Botanická zahrada Teplice © 2020