Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Masožravci vs. vegetariáni – výstava štírů a strašilek v botanické

Hned na začátek roku 2024 jsme si pro vás připravili něco speciálního – kombinovanou panelovou výstavu doplněnou o četné živé zástupce masožravých štírů a býložravých strašilek!

V očích některých lidí mohou být tato zvířata (obdobně jako třeba pavouci nebo hadi) svým vzhledem trochu odpudivá – jejich těla jsou ze své podstaty postavena úplně jinak než naše lidská a jejich život mnohdy funguje na trochu jiných principech. Ať už se k těmto lidem řadíme či nikoliv, je třeba v každém případě uznat, že se jedná o zvířata nesmírně zajímavá. A protože botanická zahrada je mimo jiné místem vzdělávacím, rádi bychom tuto příležitost využili k představení těchto fascinujících živočichů v trochu jiném světle, ukázali, v čem jsou výjimeční a vyvrátili případné předsudky, které se s nimi mohou pojit.

"Proti sobě" zde stojí již zmínění masožraví štíři a vegetariánské strašilky.

Věděli jste, že štíři...

  • ... patří k nejodolnějším živočichům planety?
  • ... žijí často v nehostinných podmínkách pouští a polopouští?
  • ... vydrží celý rok nejíst?
  • ... vydrží několik dní nedýchat?
  • ... přežijí pro člověka smrtelnou dávku radioaktivního záření?

Ve srovnání relativně křehké strašilky si zase vypěstovali svůj vlastní unikátní způsob přežití. Jejich těla totiž simulují zeleň (od větviček až po celé listy), kterou se samy živí, takže velmi snadno dokáží svým tvarem i barvou splynout s prostředím, v němž se pohybují.

Výstava bude ke zhlédnutí od 10. ledna do 25. února 2024 (přičemž vernisáž proběhne 9. 1. od 17:00) ve foyer skleníku Tropicana v rámci standardní prohlídkové trasy botanické zahrady.
Pro školy jsme rovněž připravili speciální prohlídky s odborníkem, na které je možné se přihlásit na našich webových stránkách v sekci PRO NÁVŠTĚVNÍKY – PROGRAMY PRO ŠKOLY.

Neváhejte a dorazte – na vlastní pěst či na prohlídku – proniknout do světa těchto úžasných živočichů!

PLAKÁT KE STAŽENÍ

 

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020